Gültan Kışanak İzmir’de Ezidiler için dayanışma çağrısı yaptı

Gültan Kışanak İzmir’de Ezidiler için dayanışma çağrısı yaptı

Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, İzmir’de halkla buluştu. ‘Ortadoğuda Savaş ve Halkların Dayanışması’ konulu etkinlikte konuşan Kışanak, IŞİD konusunda Türkiye’nin batısının tehlikenin farkında olmadığına dikkat çeken Kışanak, “Biz bile geçen hafta bölgeye yaptığımız ziyaret öncesinde bu tehlikenin bu kadar büyük olduğunun yeterince farkında değildik. IŞİD’in saldırısına uğrayan bölgelerdeki halklar büyük bir travma yaşıyor” dedi.

Bu yıl 83.’sü düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı’nın ‘Onur Konuğu’ Amed oldu. Bu nedenle İzmir’de bulunan Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, HDP’nin Tepekule Kongre Merkezi’nde düzenlediği ‘Ortadoğu’da Savaş ve Halkların Dayanışması’ konulu söyleşiye katıldı.

İlk olarak söz alan HDP İzmir İl Eşbaşkanı Cavit Uğur, 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne sayılı günler kala dünyanın dört bir tarafında savaşların hüküm sürmesinin ‘üzüntü verici’ olduğunu belirterek, Ortadoğu’da IŞİD’in uyguladığı şiddete karşı sadece Kürt Özgürlük Hareketi’nin karşı koyduğunu vurguladı.

Kışanak konuşmasında, İzmir’deki Fuara davet edilmelerinin önemine dikkat çekerek, geçmiş yıllarda da İzmir Büyükşehir Belediyesi Amed Büyükşehir Belediyesi’nin çeşitli vesilelerle bir araya geldiğini söyledi. Fuarda hem Amed’in kültürünü, tarihini tanıtma fırsatı bulduklarını kaydederek, “Diyarbakır’la (Amed) İzmir arasında barış köprüsü kurulursa bu Türkiye’nin demokratikleşmesine çok büyük katkı sağlayacaktır. Bir hafta boyunca stantlarda şehrimizi tanıtacağız” dedi.

AKP’nin ‘Barış Süreci’ne ilişkin tavrını da eleştiren Kışanak, “AKP barış sürecini kendi projesi gibi yansıtıyor ancak biz biliyoruz ki, bu süreç Sayın Öcalan’ın büyük gayreti ve çabasıyla bu aşamaya geldi. Sosyal demokratlar da bu sürecin AKP’nin projesi olduğunu düşünmesi nedeniyle desteklemek bir yana karşısında duruyor. İzmir’deki bu temaslarımızda bu durumu da anlatmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmasında IŞİD terörünün Ortadoğu’da yarattığı tahribata dikkat çekerek devam eden Kışanak, “Türkiye’nin batısında ne yazık ki, bu konu hakkında yeterince duyarlılık yok. Tehlikenin farkında değiller. Biz de her gün çatışmaların ortasında olmamıza rağmen bölgeye yaptığımız ziyaret öncesinde tehlikenin bu denli büyük olduğunun farkında değildik” diye kaydetti. IŞİD’in yarattığı şiddete maruz kalan halkların büyük travmalarla karşı karşıya olduğuna işaret eden Kışanak, “Bu travma en çok çocukları etkiliyor. IŞİD teröründen kaçmak zorunda kalan Şengalli bir çocuğun kafasını okşamak için elimi uzattığımda kafasını korkarak kaçırması travmanın boyutlarını gözler önüne seriyor” dedi. Yerlerinden zorla göçertilen binlerce insanın yaklaşık 20 gündür her türlü insani koşuldan yoksun halde yaşama tutunmaya çalıştığına vurgu yapan Kışanak, yerinden-yurdundan edilmiş halklarla dayanışmak için duyarlılık çağrısı yaptı. (ANF)

Gültan kısanak Aziz kocaoglu

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler