Gülpınar halkı havasına, suyuna, zeytinine sahip çıkıyor

Çanakkale Ayvacık’ın Gülpınar Köyü’nde halk, zeytinliklerin ortasında ve arkeolojik sit alanının dibinde jeotermal enerji santrali kurmak üzere başlatılan sondaj çalışmalarına engel olmak için 11 gündür nöbet tutuyor.

Gülpınar halkı havasına, suyuna, zeytinine sahip çıkıyor

SiyasiHaber - Duygu Dalgıç

Ayvacık’ın Gülpınar Köyü halkı, Çanakkale Valiliği’nin kararı sonucu Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu alınmadan Pınarkale A.Ş.’nin jeotermal enerji santrali kurmak için sondaj çalışmalarına başlaması üzerine şirketin çalışmalarını durdurmak amacıyla 11 gündür nöbet tutuyor. Sondajın zeytinliklerin ortasında ve bir tarihi ören yerine 200 metre uzaklıkta başlatıldığına dikkat çeken köylüler, “Köyümüzde zeytin biterse biz de biteriz. Sondajcılar gidene kadar nöbetteyiz, vazgeçmeyiz” diyor.

Zeytinliklerin ve arkeolojik sit alanının ortasında ”ÇED gerekli değildir” kararı

Pınarkale Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ’nin, Çanakkale Valiliğine yaptığı başvuru sonucunda, bu şirketin Gülpınar’da yapmayı planladığı 7 adet sondaj arama faaliyeti için 26 Mayıs 2017’de “Çevresel etki değerlendirmesi gerekli değildir” kararı veriliyor.

Sondaj planlanan alan; zeytinliklerin ortasında, köye sadece 700 metre, Apollon Smintheus ören yerine ise yaklaşık 200 metre uzaklıkta. Şirket, ramazan bayramında gelip arazide bulunan zeytin ve çam ağaçlarını katlederek çalışmasına başlıyor.

Yaşlı, çocuk, genç tüm köy direnişte

Gülpınar’a komşu olan Tuzla Köyü’nde, önceki yıllarda yapılan sondajların köye ve çevreye verdiği zararın farkında olan halk ağaçların kesilmesi üzerine harekete geçiyor. Yürütmenin durdurulması için dava açıyorlar. Pınarkale şirketi dava açıldığı anda çalışmalarını hızlandırarak birçok araç ve makineyle alana gelince, köylüler de alanda nöbet tutmaya başlıyor.

Davacı tarafın Avukatı Ali Furkan Oğuz; “3573 sayılı zeytinciliğin ıslahı ve yabanilerinin aşılattırılması hakkında kanuna göre zeytin ağaçlarının 3 km yakınında böyle bir çalışma yapılması mümkün değil. Jeotermal sondajın tarıma ve insan sağlığına ciddi anlamda olumsuz etkileri var. Bunu birçok bölgede halkımız yaşayarak öğrendi. Aydın’daki jeotermal çalışmaları bunun en kötü örneği. Bu olumsuz etkilerin ve benzerlerinin Çanakkale’de, Gülpınar’da yaşanmasını istemiyoruz. Bölgenin, zeytinlerin, tarım faaliyetlerinin ve insan sağlığının olumsuz etkilenmemesi ve telafisi imkansız zararlar doğmaması açısından acilen yürütmenin durdurulması kararı verilmesini talep ettik” dedi.

Gülpınar halkı havasına, suyuna, zeytinine sahip çıkıyor


Gülpınar organik zeytinciliğin Türkiye’de ilk uygulandığı yer

Tuzla’da sondaj yapılmasına başlandıktan sonra yakın tarlalarda bitkilerin kuruyarak öldüğünü, nehirdeki balıkların öldüğünü gören köylüler; “Köyümüzde zeytin biterse biz de biteriz. Hepimiz zeytinle geçiniyoruz. Bir de domatesimiz var. Santral olursa hepsi yok olacak. Buna izin vermeyiz. Sondajcılar gidene kadar nöbetteyiz, vazgeçmeyiz” diyorlar.

Ayrıca sondajların ve kullanılacak patlayıcıların fay hattında yer alan bölgede depremleri tetikleyebileceğinden endişelendiklerini de dile getiriyorlar. Yıl boyunca depremlerle sarsılan, evleri hasar gören halk Tuzla’da devam eden çalışmalara da tepkili.

Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği ve direnen köylüler, yaşadıkları süreci ve jeotermalin etkilerini anlatan bir gösterim hazırlamışlar. Akşamları çevre köyleri dolaşarak gösterim yapacaklar ve direnişe davette bulunacaklar.

Dernek adına konuşan Can Sayıner, Gülpınar’a gelen şirket araçlarını Truva Atı’na benzetiyor. Çanakkale’nin farklı ilçelerinde toplam 21 alanda jeotermal çalışma planlandığını ve bir çok köyün aynı tehlike altında olduğunu söylüyor. Şimdiye dek çevre köyler ve ilçelerden desteklemeye gelen bir çok insan olduğunu ifade ediyor. Ve bu desteklerin artarak devam etmesi için çalışacaklarını belirtiyor. Bölgeye desteğe giden oluşumlar arasında; Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, İda Dayanışma Derneği, Diren Karadağ, Çanakkale Kadın Dayanışması ve Dina Etnik Ensemble buluyor.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler