Gülistan Doku'yu sordu: Suçun üstü örtülmeye mi çalışılıyor?

HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, 5 Ocak’tan bu yana haber alınamayan Gülistan Doku’yu Meclis gündemine taşıyarak, “Cinayetin veya zorla alıkoyma suçunun üstü mü örtülmeye çalışılıyor?” diye sordu.

Gülistan Doku'yu sordu: Suçun üstü örtülmeye mi çalışılıyor?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, 5 Ocak’tan bu yana kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun bulunamamasını, yürütülen soruşturma ve çelişkileri Meclis gündemine taşıdı. Gülüm, Doku ailesinin avukatı Ali Çimen’in kamuoyuyla paylaştığı Gülistan’ın bulunması için etkin araştırma ve soruşturma yapılmamasını ve akıbeti açısından kritik önemi olan birçok talebin savcı tarafından gerekçesiz reddedilmesini hatırlatarak, dosyanın üstünün örtülmek istendiğini söyledi. 

Gülüm, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları sordu: 

-“ 5 Ocak’tan bu yana haber alınamayan Gülistan Doku’nun akıbetine ilişkin yürütülen soruşturma hangi aşamadadır?

- 5 Ocak günü saat 11.30 ve 24.00 arası Dinar Köprüsü üzerindeki görüntüler, bilirkişiye neden esas kayıtlarıyla değil, üçüncü-dördüncü kopya kayıtlarıyla gönderilmiştir? Gülistan’ın intihar edip etmediğinin anlaşılabileceği bu görüntülerin esas kayıtları için bugüne kadar neden beklenmiştir?

- Gülistan Doku dosyası açısından kritik önemi bulunan iki görüntü vardır. Bunların birinde, şüpheli Zeinal Abarakov’un 4 Ocak günü sokakta Gülistan’ı darp etmesidir. Diğeri ise Gülistan’ın kaybolduğu 5 Ocak günü saat 11.00 civarında Zeınal’ın çalıştığı kafenin önünde Gülistan ile yaptıkları konuşmadır. Bugüne kadar ilgili güvenlik kameraları neden incelenmemiş, ikinci görüntünün dudak okuması yapılmamıştır?

- Gülistan’ın telefonuna ait sinyal bilgilerinin BTK’dan sorulması, yurt odasında bulunan SIM karta ilişkin HTS kayıtlarının incelenmesi, şüpheli Abarakov’un hesap hareketlerinin kontrol edilmesi gibi tüm soruşturmalarda yapılan rutin işlemler hangi gerekçeyle yapılmamıştır? 

- Üniversite görevlisi iki ayrı tanığın ifadelerinin ardından 5 Ocak günü 16.41’den sonraki PTS kayıtlarının önemi anlaşılmasına rağmen aile avukatının talepleri niçin reddedilmiştir?

- Soruşturmaya dair etkili inceleme 06/07/2020 tarihine kadar neden su altı arama faaliyetleriyle sınırlı tutulmuştur? AÇSHB Tunceli Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Özdemir Aktaş’ın Gülistan’ın ailesine, “çevreye itibar etmeyin, hiçbir gruba bulaşmayın, sessiz kalın, Valiye güvenin, Gülistan’ı sudan çıkartacak” dediği doğru mudur? Vali, savcı ve yetkililer tarafından Gülistan’ın suda olduğundan nasıl emin olunmuştur?

- Abarakov’un tutuksuz yargılanmasının gerekçesi nedir? Delillerin korunması ve şüpheli veya sanığın kaçmasını önlemeye yönelik kanun hükümleri (CMK m.100) Zeinal Abakarov için geçerli değil midir? 

- Abarakov’un telefon incelemesinde ‘M.’ adlı kişiyle yaptığı Rusça yazışmaların ‘özel’ kabul edilerek raporlandırılmadığı anlaşılmıştır. Bu yazışmaların Gülistan’ın kaybolması ile ilgili ipucu taşımadığından nasıl emin olunmuştur? 

- Kamuoyunda intihar algısı yaratılarak cinayetin veya zorla alıkoyma suçunun üstü mü örtülmeye çalışılıyor?”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler