Gülen'e 'Mehdi' diyen hakim: Bu dini bir söylem

Bir mahkeme kararında Fetullah Gülen için 'Mehdi' ifadelerini kullanan eski hakim İlhan Karagöz, bunun suç olmadığını savundu. Karagöz, "Mehdi ilan etmek suç olamaz, bu dini bir söylemdir" diye konuştu.

Gülen'e 'Mehdi' diyen hakim: Bu dini bir söylem

Görevi başındayken yazdığı kararda, Fetullah Gülen için “Mehdi” nitelendirmesinde bulunan eski hakim İlhan Karagöz’ün yargılanmasına devam edildi. Karagöz savunmasında, “Mehdi ilan etmek suç olamaz bu dini bir söylemdir” dedi.

İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki görülen duruşmaya, 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen tutuklu sanık İlhan Karagöz ve avukatı katıldı. Savunma yapan Karagöz, Fetullah Gülen için yazdığı kararda “Mehdi” ifadesini kullanmasının dini bir söylem olduğunu söyledi.

Karagöz, “O zaman Fetullah Gülen hocanın mehdiliği ilan edilmemişti. Benim kararımla bu ilan edilmiş oldu. Mehdi ilan etmek suç olamaz, bu dini bir söylemdir. Olmayan delillerle suçlandım ve hakkımda dava açıldı. Savcılar iftira suçunu işlemiş oldular” ifadelerini kullandı.

Kitaplardan ve gazete yazarlarından alıntılar yapan sanık İlhan Karagöz, savunmasına gelecek celse devam etmek istediğini söyledi. Mahkeme heyeti de Karagöz’ün tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Ne olmuştu?

“Balyoz davasında bilirkişilik” yapanlara yönelik açılan davanın hakimi olarak görev yapan İlhan Karagöz, duruşma tarihi 23 Eylül 2016 olmasına rağmen, müdahil ve sanık taraf avukatlarının haberi olmadan 4 Temmuz 2016 günü duruşma açarak, davaya ilişkin karar yazdırmıştı.

Karagöz, davanın reddedilmesi hükmünü kurduğu 572 sayfalık kararında, Fetullah Gülen hakkında “Mehdi” nitelemesinde bulunmuş, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere birçok devlet yetkilisinin gözaltına alınması için Genelkurmay Başkanlığı’nı harekete çağıran ifadeler kullanmıştı.

Karagöz, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ iltisakı gerekçesiyle meslekten ihraç edilmiş ve tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede İlhan Karagöz’ün, “Anayasayı ihlal”, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi talep ediliyor. 

(DHA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler