Güç Birliği bileşenleri: ‘Milliyetçi cephe’ye karşı demokrasi cephesini kuruyoruz

"Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği" bileşenleri, temeli atılan oluşumun AKP, CHP ve MHP arasında kurulan "Milliyetçi Cephe"ye karşı oluşturulmuş ve toplumu temsil eden alternatif cephe olduğunu söyledi.

Güç Birliği bileşenleri: ‘Milliyetçi cephe’ye karşı demokrasi cephesini kuruyoruz

Toplumun geniş kesimlerinin bir araya gelerek oluşturduğu "Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği"ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Güç Birliği bileşenleri, temeli atılan oluşumun AKP, CHP ve MHP arasında kurulan "Milliyetçi Cephe"ye karşı oluşturulmuş ve toplumu temsil eden alternatif cephe olduğunu söyledi. Bileşenler, Güç Birliği'nin daha da büyütülmesi gerektiğine işaret etti. 

Yenikapı'da AKP, CHP ve MHP arasında kurulan "Milliyetçi Cephe"ye karşı toplumun tüm farklı kesimlerini temsil eden "Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği" oluşumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sosyalist Yeninden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakıfları Genel Başkanı Ercan Geçmez ile Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü, oluşumun önemine dikkat çekti ve Güç Birliği'nin büyütülmesi çağrısı yaptı. 

Hatimoğulları: 'Güç Birliği Türkiye için bir ihtiyaç'

Güç Birliği'nin darbeden önceki süreçte de Türkiye için ihtiyaç olduğuna vurgu yapan SYKP Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları, Türkiye'de demokrasinin felç olduğunu belirtti. 7 Haziran seçimlerinden sonra farklı bir Türkiye'de uyandıklarını ifade eden Hatimoğulları, "AKP ile Saray'ın elinde bir sivil darbenin başladığını görüyorduk. İnsan haklarına dair tüm evrensel değerlerin yok sayıldığı, hiçe sayıldığı yeni bir rejim oluşturulmaya çalışılmaktadır" diyerek, oluşumun ihtiyaç olduğunu tekrarladı. 

'Tüm Türkiye sathına yayılmalı'

Oluşumun tüm Türkiye sathına yayılması gerektiğini söyleyen Hatimoğulları, demokratların, aydınların, solcuların, sosyalistlerin, Alevilerin, kadınların yaşam alanlarının ciddi biçimde daraldığını belirtti. Hatimoğulları, "AKP ve sarayın kurmak istediği iktidara karşı bizler kendi demokratik cumhuriyetimizin kurulması için küçük de olsa adımlar atmış oluruz. Bunu mütevazı bir çaba olarak görüyoruz. Ama bunun daha da genişletilmesi ve Türkiye satına yayılması gerektiği kanaatindeyim" dedi. 

'CHP tabanının Beştepe'deki mutabakatta işi yok'

Güç birliğinin AKP, CHP ve MHP arasında kurulan "Milliyetçi Cephe"ye karşı kurulmuş ve halkların gerçek, "ulusal birliğini" ifade eden alternatif oluşum olduğunun altını çizen Hatimoğulları, CHP tabanının da bu birliktelikte yer alması gerektiğini söyledi. CHP tabanına seslenen Hatimoğlulları, "CHP tabanının Beştepe'deki mutabakatta gerçekten işi yok. Çünkü bir yığın çelişki var. Başta bizim özgürlüklerimiz, yaşam alanlarımız ellerimizden alınmak istiyor. Burada en geniş cephenin oluşması için CHP tabanında bu anlamda rahatsızlık duyan kesimin de bizim cepheye, bu bloğa dâhil olması için buradan da sizin aracılığınız ile bir davet de yapmış olalım" şeklinde konuştu.

Göllü: 'Oluşum halkın Yenikapı ittifakına teslim olmadığının ifadesidir'

Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği'ni "Halkımızın Yenikapı ittifakına teslim olmadığının bir ifadesidir" sözleriyle dile getiren Ufuk Göllü, Yenikapı ittifakına karşı oluşan demokrasi bloğunu önemsediklerini belirti. Göllü, Güç Birliği, "emek, demokrasi ve özgürlük güçlerinin kendini ifade ettiği bir zemin olacak. Türkiye'de emekçi sınıfın, ezilenlerin, tüm toplumsal kesimlerin kendini ifade etme olanağı olarak değerlendiriyoruz" dedi. 

'Güç birliğinin büyütülmesi gerekiyor'

Güç Birliği'nin büyütülmesi ve inisiyatif alması gerektiğine işaret eden Göllü, AKP faşizmine, OHAL uygulamalarına karşı mücadelenin toplumsal alana yayılması gerektiğini kaydetti. Göllü, "Bu güç birliği özellikle sokakları faşizme teslim etmemesi gerekiyor. Halkı örgütlemesi gerekiyor. Kürt halkı ile Türkiye emekçileri arasında barış köprüsü kurması gerekiyor. Bu faşizan politikalar karşısında da teslim olmamayı örgütlemesi lazım" şeklinde konuştu. Göllü, parti olarak kendilerinin de ellerinden gelen katkıyı sunacaklarını belirtti. 

Geçmez: 'Daha önceden yapılması gereken bir oluşum'

Güç birliği oluşumunun çok daha önceden yapılması gerektiğini ve bu anlamda geç kaldığına işaret eden Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ise, darbe girişiminin oluşumun bir araya gelmesinden etkili olduğunu kaydetti. Türkiye'nin temel sorunlarına ilişkin kalıcı çözüm önerileri sunan kesimlerin "Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği"nde yer alan örgütler olduğunu sözlerine ekleyen Geçmez, "Bu anlamda bu oluşum çok önemli ve değerlidir. Dilerim hayat bulur, vücut bulur ve Türkiye de bu tür girdapların içerisinden kurtulmuş olur" dedi.

'Oluşum çok değerli katkılar sunacak'

Oluşumun Türkiye kamuoyunu bilgilendirmesi açısında çok değerli katkılar sunacağını ifade eden Geçmez, "Her şeyden önce Türkiye'de bir demokrasi sorunu var. İnsan hakları sorunu, hukuk, laiklik, Kürt ve Alevi sorunları var. Bunların tamamı bir eşitlik çerçevesi içerisinde ele alınarak ve o sorunların sahiplerinin söyledikleri dikkate alınarak, parlamentoya veya bu sorunları çözebilecek kişilere, kurumlara çözüm önerilerini götürebilecek. En azından kamuoyunu bilgilendirecek" diye konuştu. 

'Aleviler farklı perspektifleri ile katkı sunacak'

Alevi kurumlarının oluşumdaki yerine de değinen Geçmez, "Aleviler yıllardır Türkiye'nin sorunları ile ilgili konuşurken, sadece Alevi sorunları üzerine konuşmadılar. Türkiye'de önemli bir topluluk Alevi topluluğu, seküler bir topluluk, en azından farklı bir perspektif ile Türkiye'nin sorunlarına bakışları değerli olacaktır. Buna inanıyorum" şeklinde konuştu. 

Kaynak: DİHA

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler