Guaido, Maduro'yu devirebilmek için askerlerle görüştüğünü açıkladı

Venezuela'da kendisini devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Guaido, Washington Post'a Devlet Başkanı Maduro'yu devirme çabasını anlattı.

Guaido, Maduro'yu devirebilmek için askerlerle görüştüğünü açıkladı

Venezuela'da kendisini devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun, Nicolas Maduro'yu başkanlık koltuğundan indirebilmek için askeri kanatla görüşmeler yaptığı öğrenildi.

Guaido, Venezuela'daki son gelişmelere ilişkin Amerikan Washington Post gazetesine demeç verdi.

‘Maduro’yu devirmek için generallerle görüşüyorum’

NTV’nin aktardığı habere göre Maduro'yu devirebilmek için orduda kendisine sempati duyan generaller ve sivil yetkililerle görüştüğünü açıklayan Guaido, "gayrimeşru" olarak tanımladığı Maduro'nun görevini bırakması gerektiğini söyledi.

Guaido, askeri kanatla yaptığı görüşmelerin kişisel güvenlik endişesi sebebiyle ihtiyat içinde devam ettiğini belirterek, Venezuela'nın Washington Büyükelçiliği’nde görev yapan askeri ataşenin muhalif kanada geçme kararını memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Guaido kendi kendine ‘atama’ yaptı

Öte yandan, yabancı ülkelere temsilciler atanması konusunda çalışmalar yaptıklarını kaydeden Guaido, ABD temsilciliğine Maduro karşıtlığıyla bilinen ve 2014'te ABD'ye sığınan Carlos Vecchio'yu getirdiğini açıkladı.

Guaido ayrıca bazı Amerikalı siyasetçilerin de kendi hükümetine destek verdiğini öne sürerek Illinois eyaleti Senatörü Dick Durbin, Florida Senatörü Marco Rubio ve New Jersey Senatörü Robert Menendez ile görüştüğünü söyledi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler