Grup Yorum davasında tutukluluğa devam!

Grup Yorum Davası, İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. Aralarında gitarist İbrahim Gökçek'in de bulunduğu 7 kişi aylar sonra ilk kez hakim karşısına çıktı.

Grup Yorum davasında tutukluluğa devam!

SiyasiHaber

 

Dava öncesi Grup Yorum'a desteğe gelenler basın açıklaması yaptı. 

 

 

Grup Yorum’la dayanışmaya gelenler mahkeme salonuna alkışlarla giriş yaptı.

Kimlik tespitiyle başlayan Mahkemede, Avukat Yaprak Türkmen ve Sinan Zincir, mahkeme heyetini tarafsız olmadıklarını söyleyerek reddetti. Mahkeme heyetin reddi talebini geri çevirdi.

 

İbrahim Gökçek: Bir halk sanatçısı olarak yaşamak istiyorum

 

242 gündür ölüm orucunda olan İbrahim Gökçek savunmasını bugün yapmayacağını söyleyerek şunları kaydetti:

“242 gündür ölüm orucundayım. Adalet istiyorum. Bir halk sanatçısı olarak yaşamak istiyorum. Bunun önündeki bütün engellerin kaldırılmasını istiyorum. Grup Yorum’a saldırmaktan vazgeçin. Grup Yorum’u kimse yıkamaz. Kaç iktidar geldi geçti, yarın AKP de yıkılır. Grup Yorum kalır. Hele sanatını yapmak için ölümü göze alan insanları kimse yıkamaz."

 

'Bugün benim evlilik yıldönümüm'

"Bugün 14 Şubat benim evlilik yıl dönümüm. Eşimle yargılanıyordum, dosyayı ayırdılar. Gelseydi bugün görmüş olurdum. Dışarıda olsak belki bir balık ekmek yemek kısmet olurdu ama olmadı.”

 

İbrahim Gökçek’ten sonra Emel Yeşilırmak savunmasını yaptı. Yeşilırmak, “Soma’da 301 madencinin öldürülmesinden sonra yapılacak bir etkinliğe davet edildik. Buna katıldıktan sonra hakkımızda yakalama kararı çıkarıldı” diyerek sözlerine başladı. Yeşilırmak, şunları kaydetti:

 

Emel Yeşilırmak: Başıma ödül konuldu

“Ben başıma ödül konulduğunu öğrendim. Hak mücadelesine destek olmanın neresi suç? Ablam Gülçin Sönmez tehdit aldı. Terör listelerinde fotoğraflarım yayınladı. Katledilmemize zemin hazırlandı. Mahkeme de suçlu bulundum tutuklandım. Okmeydanı’ndan buraya gelmem 10 defa vurulmam demek. Uyduruk bu liste her şeyden değerli olacak ki savcı, “Bu bir mesaj” diyerek sorgusuz sualsiz tutukluyum. Bizi canımızla tehdit ettiler. Ama halkımız bizi sahiplendi. Yaşananları unutmayacağız.”

 

Ardından Ümit İlter’in savunmasına geçildi. İlter, gizli tanık ifadesiyle müebbet hapis cezası alan ve ölüm orucunda olan Mustafa Koçak’ı hatırlattı. İlter, savunmasında şunları söyledi:

 

Ümit İlter: Halk der ki zulmün artsın ki tez zeval bulasın

“Bu salondaki herkes biliyor ki, halkın çaresiz kalmadığını. Adil yargılanma hakkını gasp edersiniz, bir Koçak Mustafa çıkar. Canıyla ister adil yargılanma hakkını. Türkmenim, bilirim. Koçak yiğit demektir. Bugün ölüm orucunda Mustafa Koçak. Halk der ki zulmün artsın ki tez zeval bulasın. Halk çok bilgedir.”

İlter’in savunmasının ardından Sadık Eroğlu’nun savunmasına geçildi. Tahliyesini talep eden Eroğlu, “Heyetinizin adil yargılanma hakkını yerine getiremeyeceğine dair kuvvetli şüpheler yaşıyorum. Açıkçası bunlar şüphe de değil artık. Yaptıklarınız ortada, tarafsız olamayacağınızdan eminim” dedi.

 

Sadık Eroğlu: Bugün devrimci olmak zorunluluktur

“Bugün devrimci olmak zorunluluktur. Devrimci ve yoksul bir mahallede ikamet ediyorum. Düşüncelerime uygun olarak demokratik kurumlara gider gelirim. Milyonlarca emekçi gibi halkın içinde yaşarım. Halkı soyanlar gibi sarayda, lüks içinde yaşamıyorum. Kozmik odada, sığınakta yakalandığım iddiaları var. Demokratik bir kültür merkezine gitmek, sanat çalışmalarına katılmak suç değildir.”

İki iftiracının beyanlarına dayanarak 1 yıldır tutuklu olduğunu söyleyen Eroğlu, “Hakkımda başka bir iddia ve delil yok. Olamaz da. Bin bir bedelle kazanılmış savunma ve adil yargılanma hakkına dayalı belirli, öngörülebilir, haktan ve halktan yana bir yargılama istiyorum.” dedi.

 

Barış Yüksel: Mesleğimi halk için yapmanın onurunu taşıyorum

Sadık Eroğlu’nun ardından 190 gündür açlık grevinde olan Grup Yorum üyesi Barış Yüksel savunmasını yaptı. “Mesleğimi halk için yapmanın onurunu taşıyorum” diyerek sözlerine başlayan Yüksel, “Gizlilik koşullarında yaşayıp üreten ne ilk sanatçıyız dünya da ne de son. Örneğin Nazım Hikmet de Theodroakis de gizli yaşamaya mecbur edildiler. En güzel eserleri ise gizli yaşadıkları dönemlerine aittir” dedi.

 

Mahkeme ertelendi, Yüksel tahliye edildi

Duruşma, öğle arasının ardından avukatların beyanlarıyla devam etti. Duruşma sonunda Barış Yüksel adli kontrol şartı ile tahliye edilirken İbrahim Gökçek dahil tüm Grup Yorum üyelerinin tutukluluğuna devam kararı verildi. Bir sonraki duruşma, Silivri’de görülmek üzere 26-27 Mart 2020 tarihine erteledi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler