Gripin işçileri: Taleplerimizin arkasındayız

Zam talepleri karşılanmayınca Gripin İlaç Fabrikası önünde grev başlatan işçilerin eylemi 7 gündür devam ediyor. İşçiler, taleplerinin arkasında olduklarını ve kazanıncaya kadar grevlerine devam edeceklerini söyledi.

Gripin işçileri: Taleplerimizin arkasındayız

İstanbul Avcılar’da bulunan Gripin İlaç Fabrikası’nda çalışan işçiler, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde ücrette anlaşamadıkları için grev kararı aldı. 83 kadın işçi, 7 gündür fabrika önünde başlattıkları grevi sürdürmeye devam ediyor. Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Melike Ceyhan’a konuşan İşçiler, talepleri karşılanana kadar greve devam ettireceklerini dile getirdi.

‘Hiçbir zaman tokluk sınırına geçmedik’ 

Şirin Akay, TİS’de istedikleri rakamı kabul ettiremedikleri için grev kararı aldıklarını ifade etti. 2 yılda bir tekrarlanan sözleşmenin Haziran ayında bittiğini söyleyen Akay, “O zaman enflasyon yüzde 12 idi. Şimdi yüzde 25 oldu. Yani biz sözleşmeyi yürütürken paramız erimeye devam etti. Talep ettiğimiz yüzde 25 iken işverenin öngördüğü yüzde 17’ydi. Eğer bugün biz soğanı, patatesi yüzde 25 zamlı alıyorsak ona göre de zam yapmaları gerekiyor. Bizim için öngördükleri rakam açlık sınırında. Hiçbir zaman tokluk sınırına geçmedik. Bu paralarla geçinmeye çalışıyoruz. Biz de insanız. Bizim de yemeye, içmeye ihtiyacımız var. Talebimiz karşılana kadar grevi sürdüreceğiz” diye belirtti.

‘Hak ettiğimiz iyileştirmenin yapılmasını istiyoruz’

20 yıldır Gripin İlaç Fabrikası’nda çalışan işçi Çiğdem Yahşi de, işverenin teklif ettiği maaşın kendilerine yetmediğini belirterek, şöyle devam etti: “2 bin TL maaş alıyorum. Bin TL kira veriyorum. ‘Market lüks, pazara gidin’ diyorlar. Pazara da gidemiyoruz. Soğanın kilosu 5 TL olmuş. Eti hiç saymıyorum bile. Kira mı verelim, faturayı mı ödeyelim, pazara mı gidelim? Burada tek başına ev geçindirmeye çalışan arkadaşlarımız var. Yeni arkadaşlarımız bin 600 TL alıyor. Asgari ücrete zam geldiğinde bu arkadaşlarımızın maaşı asgari ücretin altında kalacak. Arkadaşımızın çocuğuna yemek parasını veremediği için okulda yemek verememişler. Her birimizin durumu çok kötü. Kriz olabilir ama bu krize sebep biz değiliz. Niçin biz faturasını ödüyoruz ki? Hem krizin bizim işverenimizi etkilemediğini biliyoruz.” Grevde oldukları için para alamadıklarını belirten Yahşi, “İçeride üretim yok. Biz çalışmadığımız zaman onlar da bir şey yapamıyor. Anlamalarını bekliyoruz. Şu ana kadar içeriden hiçbir şekilde bir ses gelmedi. İşverenimizden iyi niyet bekliyoruz. Maaşlarımızda hak ettiğimiz iyileştirmenin yapılmasını istiyoruz” dedi.

‘Gelen zam oranında iyileştirme istiyoruz’  

Bir diğer işçi Hanife Çerkezoğlu ise, “İşverenimiz satışların durgun olduğunu söylüyor. Her şeyden kısabiliyoruz. Ama hastalandığımız zaman ilacımızdan kısamıyoruz. Bu yüzden işverenin ‘Satışlar yok’ demesine inanmıyoruz” dedi. Türkiye’de Gripin üreten tek yerin çalıştıkları fabrika olduğunu vurgulayan Çerkezoğlu, şunları söyledi: “Gripin’e bir yılda yüzde yüz zam yapıldı. Geçen yıl bir kolisi 42 TL olan Gripin, bir yılda 85 TL’ye yükseldi. Satış var. Ama bizim maaşlarımıza zam gelmiyor. Elektriğe, doğalgaza zam geldi. Aldığımız maaş yetmiyor. Çok fazla bir şey istemiyoruz. Gelen zamlara göre maaşımızda iyileştirmeye gidilmeli.”

Etiketler: Gripin, Grev, işçiler, Zam

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler