Grev yasaklayan Bakanlar Kurulu, Birleşik Metal-İş'e tazminat ödeyecek

Anayasa Mahkemesi, Bakanlar Kurulu’nu Birleşik Metal-İş Sendikası’nın grevini yasaklayarak “sendika hakkını ihlal etmek”ten 50 bin TL tazminat ödemeye mahkum etti.

Grev yasaklayan Bakanlar Kurulu, Birleşik Metal-İş'e tazminat ödeyecek

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’le MESS arasında süren toplu iş sözleşmesi sürecinde sendika 30 Ocak 2015’te greve çıkacağını duyurmuştu. Bakanlar Kurulu ise hemen ertesi gün “milli ve ekonomik güvenlik” gerekçesiyle yasaklamıştı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre Anayasa Mahkemesi (AYM) grevi yasaklayan Bakanlar Kurulu’nu “sendika hakkını ihlal etmek”ten ötürü Birleşik Metal-İş’e 50 bin TL tazminat ödemeye mahkum etti.

Keyfiyete yol açar

AYM kararında hükümetin “milli güvenlik” kavramını geniş bir şekilde yorumladığını ve bu durumun keyfiyete yol açabileceğini belirterek, mahkemelerin savunduğu “ekonomik güvenlik” gibi bir gerekçenin kanunda yer almadığının altını çizdi. AYM “Söz konusu erteleme kararı ile Anayasal bir hak olan grev ve toplu sözleşme hakkının kullanılması fiilen anlamsız hale gelmiştir” diyerek Bakanlar Kurulu’nun Birleşik Metal-İş’e  50 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler