Gözaltına alınan TARİŞ işçileri serbest bırakıldı

7 çalışma arkadaşlarının işten atılması üzerine direnişe geçen TARİŞ işçilerine polis saldırdı; 65 kişi gözaltına alındı. İşçiler saatler sonra serbest bırakıldı.

Gözaltına alınan TARİŞ işçileri serbest bırakıldı

İzmir'deki Çiğli Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulu TARİŞ fabrikasında 7 işçi DİSK/Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atıldı. İşten atmaların devam edeceği öngörülen fabrikada işçiler, servisleriyle dönmeyerek fabrika içinde eyleme başladı. Atılan işçilerin geri alınması ve sendikanın tanınması talebiyle direnişe geçen işçilere polis saldırdı. Fabrika önüne gelen çevik kuvvet, 65 kişiyi gözaltına aldı.

Aralarında sendikacıların da olduğu 65 kişiden 33'ü saat 04.00 sıralarında, diğer işçiler ise ilerleyen saatlerde serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlar arasında Deriteks Sendikası İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz, Genel-İş İş Yeri Temsicisi Eren Bilgen, Genel-İş 7 No'lu Şube Başkanı Kemal Köroğlu, Genel-İş 2 No'lu Şube Yöneticisi Bayram Kesgin, Birleşik Metal-İş İş Yeri Temsilcisi Sedat Sadak, Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Mazhar Uzbek, Genel-İş 2 No'lu Şube Mali Sekreteri Ümit Gültekin ve Akar Tekstil İşyeri Temsilcileri de var.

'İşten atılmamızın nedeni sendikaya üye olmamız'

Serbest bırakılan işçilerden Davut Ay "İşten atılmamızın nedeni, sendikaya üye olmamız. Bundan 5-6 ay önce tehditler yapıldı zaten. Sonuç buraya geldi. İşten attılar. İfadelerimiz alındı. Doktor kontrolden geçirildik ve serbest bırakıldık" dedi.

'Direnişe devam edeceğiz'

Serbest bırakılan işçilerden Murat Yılmaz ise direnişin devam edeceği şu sözlerle aktardı:

"Sendika temsilcisi arkadaşımızın uyarısıyla beraber dışarıya sukunetle kendi isteğimize göre çıkmamıza rağmen polis bize müdahale etti. Bunu kınıyorum. Yapılan muamelenin yanlış olduğunu düşünüyoruz. Direnişe devam edeceğiz. Bugün saat 11.00'de basın açıklamamız var. Sabah itibariyle de fabrikada direnişimize kaldığımız yerden devam edeceğiz."

Gözaltılar sonrası fabrika önünde açıklama

Sabaha karşı serbest bırakılan TARİŞ işçileri, 7.30 da yeniden fabrika önünde bir araya geldi. Burada açıklama yapan DİSK/Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, "Hukuksuzluğun sorumluları bunun hesabını verecekler. Atılan işçilerin geri alınmasını ve sendikamızla diyaloğa geçilmesini istiyoruz. Diyaloğa yanaşmazlarsa mücadelemiz devam edecek" dedi.

Ayrıca personel müdürü, gözaltından çıkan işçilere idari izinli sayılacaklarını açıkladı.

Direniş 6 Kasım'da başladı

Evrensel'den Dilek Omaklılar'ın haberine göre yaklaşık 5 ay önce TARİŞ'te tamamlanan DİSK/Gıda-İş Sendikası'nın fabrikada örgütlenmesini işverenlerin tanımadığını ve bunun için de kendilerine baskı yapıldığını belirten işçiler "Ya başka sendika, ya da istifa" denildiğini ifade etti. Bunun üzerine işçiler 6 Kasım'da fabrikadan çıkmama kararı alarak fabrika içinde eyleme başladı.

'Atılan işçiler geri alınana kadar direnişimiz sürecek'

Gıda-İş'e üye olduğu için TARİŞ'ten atılan işçilerden Murat Yılmaz, fabrika yönetiminin işçinin iradesini tanımayarak sendikayı kabul etmediğini belirtti:

"Patron, sendikaya üye olmamızı engellemek için bize baskı uyguladı. Akşam 17:30 sıralarında 7 işçi işten atıldı ve gerekçe olarak kadro fazlalığı gösterildi. Ancak biz işten atmaların sendikal faaliyetlerimiz gerekçesiyle olduğunu biliyoruz. Tüm kamuoyundan ve demokrasi güçlerinden, atılan tüm işçiler geri alınana ve sendika tanınana dek sürecek direnişimize destek vermelerini bekliyoruz."

Gıda-İş Sendikası Ege Bölge Temsilcisi Mazhar Uzbek ise "TARİŞ değerini korumak önce çalışanlarını ve onun için üreten köylülerimizin taleplerini karşılamaktan geçmektedir. Tamamlanan örgütlülüğümüz işveren ve temsilcileri tarafından tanınmamaktadır. Bu süreç içerisinde işçi arkadaşlarımızla barışçıl her yolu deneyerek görüşme çabalarımız görmezden gelinmiştir. İşçi arkadaşlarımız  anayasal haklarını kullanarak sendika tercihlerini yapmış beş aydır da sendikamız DİSK Gıda İş üyesi olarak üyeliklerine devam etmektedirler. İşveren ve temsilcileri ise işçi arkadaşlarımızı bölmek için her yolu denemiştir. Sendikamıza üye işçi arkadaşlarımızın taleplerinin kabul edilmesi ve sendikamızla sözleşmenin yapılması için harekete geçilmesini talep ediyoruz" dedi.

Deriteks Sendikası iş yeri temsilcileri de TARİŞ'e gelerek işçilerin direnişine destek verdi.

Çevik kuvvet, hakkını arayan işçiyi gözaltına aldı

Daha sonra fabrikaya gelen ve işçilerin eyleminin hukuksuz olduğunu iddia eden Emniyet İl Müdür Yardımcısı, Mazhar Uzbek ile görüştü. Uzbek, işçilerin taleplerinin net olduğunu ve anayasaya aykırı davrananın patron olduğunu ifade etti.

Fabrika önüne gelen çok sayıda çevik kuvvet polisi ise kapı önünde bekleyen sendikacılardan kimlik tespiti için kimliklerini aldı ve direnişteki işçileri gözaltına almaya başladı. Çevik kuvvet ekiplerinin 65 kişiyi gözaltına aldığı belirtildi. Gözaltına alınan işçiler ve sendika yöneticileri sabah saatlerin serbest bırakıldı.

DİSK Gıda İş açıklama çağrısı yaptı

TARİŞ'te örgütlü olan DİSK/Gıda-İş işten atmalara ve gözaltılara karşı bugün saat 11.00'de fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirileceğini duyurdu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler