Gözaltına alınan Barış Atay: Ahmet Hakan’ın mesajı yerine ulaşmış

Ahmet Hakan’ın, Barış Atay’la ilgili “Lütfen bu adama haddini bildiriniz” yazısının ardından sanatçı bu sabaha karşı gözaltına alındı. Atay, “Ahmet Hakan’ın mesajı yerine ulaşmış” yorumunu yaptı.

Gözaltına alınan Barış Atay: Ahmet Hakan’ın mesajı yerine ulaşmış

Sanatçı Barış Atay bu sabah evine giden polislerce gözaltına alındı.

Avukatı Efkan Bolaç, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube ekiplerince gözaltına alınan Atay’ın Emniyet Müdürlüğüne götürüldüğünü, evinde arama yapılmadığını, telefonuna veya elektronik eşyalarına el konulmadığını açıkladı.

Bolaç’ın verdiği bilgiye göre, sabaha karşı Atay’ın kapısını çalan polisler, “bir tweet’le ilgili hakkında gözaltı kararı olduğunu” söyledi.

Soruşturmanın detaylarına ilgili Atay ya da avukatına başka bilgi verilmedi.

Oyuncular Sendikası da “Gözaltına alınan üyemiz Barış Atay’ın durumunu yerinde takip ediyoruz ve gerekçeli kararı bekliyoruz. Sürecin takipçisiyiz” açıklamasını yaptı.

Ahmet Hakan “Haddini bildirin” yazdı

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan dünkü yazısında Atay’ı konu edindi.

Lütfen bu adama haddini bildiriniz” diye cumhurbaşkanı adayları Muharrem İnce ile Meral Akşener’e seslenen Hakan, Atay’dan “bu adam” diye bahsetmiş ve onunla ilgili şu sözleri sarfetmişti:

“Bu adam, bir zihniyeti temsil ediyor! Bu zamana kadar yakındığımız ne varsa, illallah ettiğimiz ne varsa, “bitsin” dediğimiz ne varsa... Hepsini sırtlanmış ve karşımıza çıkmış! Bu adam... Rövanş peşinde koşanların, kavga isteyenlerin, huzursuzluk ve kargaşa rüyaları görenlerin bir temsilcisi! Adamın şahıs olarak hiçbir önemi tabii ki yok. Ama onun şahsında bu ilkel zihniyete haddini bildirmek şart!”

Hakan'a "Sen de yargılanacaksın" dedi

Yazı dün yayınlandı, Atay bu sabah gözaltına alındı.

Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre, Barış Atay, avukatı Efkan Bolaç aracılığıyla ilettiği mesajında, “Ahmet Hakan’ın talimatı yerine ulaşmış” dedi.

Atay, Hakan’ın yazısına dün şu yazıyla cevap vermişti:

“Ahmet Hakan…16 yıllık bu iktidar ve her koşulda halka karşı tetikçi olarak kullandığı herkes, aynı Yusuf Yerkel gibi ağlayarak, yalancı bir utanç içinde özür dileyecek fakat yine de yargılanacak! Sen de onlardan birisin.”

Soma “özrüne” tepki göstermişti

Ahmet Hakan’ın yazısında bahsettiği konu, Soma’da 301 işçinin iş cinayetinde hayatını kaybetmesinin ardından düzenlenen protesto gösterilerine dönemin Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in “müdahalesiyle” ilgili özür dilemesiydi.

Madenci Erdal Kocabıyık’ı tekmeleyen Yerkel, katliamın 4. yıldönümünde sosyal medyadan özür diledi, “Olaydan sonra bizzat Erdal Kocabıyık'ı arayıp kendisinden özür diledim ve helallik istedim. O da hakkını helal etti” dedi.

Barış Atay da özrü samimi bulmadığını belirterek Twitter’dan şunları yazdı:

“Hepiniz ağlayarak özür dileyeceksiniz. O gün geldiğinde; affedeni, acıyanı, yargılamaktan vazgeçeni de unutmayacağız! Yok öyle 'torunlarla emeklilik, hepimiz kardeşiz, kavga istemiyoruz' falan. Her şey yeni başlıyor. Bu ülkeye, insanına yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz.”

Madenci de özrü kabul etmedi

Yusuf Yerkel’in tekme attığı madenci Erdal Kocabıyık da özrü kabul etmediğini söyledi: “Halen üzgünüm, kalbim kırık. O tekme yalnızca bana değil, tüm madencilere atıldı.”

Avukat Bolaç, Atay’la ilgili Twitter hesabından da “Nihayet @barisatay’ı gözaltına aldırmayı başardılar. Birilerine yargılanacaksın demek veya affetmiyorum demek ne zamandır suç oldu?” diye yazdı.

“Tekmeyle” ilgili ikinci gözaltısı

Barış Atay daha önce de Yusuf Yerkel ile ilgili yorumu nedeniyle gözaltına alınmıştı.

Ocak 2017’de Twitter’dan “İki polisin yere devirdiği madenciyi tekmeleyen dallama, meclisteki kavgayı üzücü bulmuş... Hadi lan oradan...” yazdığı için 15 Haziran 2017’de Muğla, Dalyan’da gözaltına alınmış, Ortaca Savcılığı’na ifade verdikten sonra serbest bırakılmıştı.

Serbest kalınca da şunları yazmıştı: “Yusuf Yerkel dallamasına, dallama dediğim için hakkımda yakalama kararı çıkarmışlar. Şimdi çıktım. İşçiye tekme atmak dallamalıktır!”

Barış Atay hakkında

1981 Almanya doğumlu. 1999’a kadar Antakya'da yaşadı. Üniversite eğitimine Çukurova Üniversitesi Biyoloji bölümünde başladı ancak tamamlamadı. İstanbul'a giderek Yeditepe Üniversitesi tiyatro bölümü sınavlarını geçerek bu üniversitenin tiyatro bölümünden mezun oldu.

2002’de “Aşk ve Gurur” dizisinde oynadı, “Arka Sıradakiler” ve “Hayat Devam Ediyor” dizileriyle tanındı. Beste Sultan Kasapoğulları ile evli.

Gezi direnişi eylemlerine katılmış olan Atay, Gezi Parkı’na yapılması planlanan Topçu Kışlası’na karşı çıkmıştı.

Gezi direnişinde hayatını kaybedenler için yaptığı yürüyüş ve eylemde şu konuşmayı yapmıştı:

"12 yıldır süren baskıya karşı büyük bir karşı koyuş bu. Demokratik eylemlere saldırı olmayacağını söyleyen İçişleri Bakanı'na sözüm var; ben o gece parkta şarkı söyleyenlerden biriydim, karanlıkta korkak gibi saldırdınız. Bu yüzden içeriye girmeyeceğiz, bu daha başlangıç mücadeleye devam."

Reyhanlı'da 52 kişinin yaşamını yitirdiği patlamanın ardından da ilçeye giderek ailelerle görüşmüş, taziyede bulunmuştu.

22 Kasım 2013'te Redhack ile bağlantılı oldukları ileri sürülerek İstanbul'da gözaltına alındı. Üç gün gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldı.

Filmografisi

“Hayat Devam Ediyor” (2011-2012), “Güzel Günler Göreceğiz” (2011 ), “Zincirbozan” (2007), “Arka Sıradakiler” (2007-2011), “Kabuk” (2006), “Şöhret” (2005-2006 ), Aşk ve Gurur (2002).

Yönetmenliğini yaptığı, 2015’te vizyona giren “Eksik” adlı filmde oyuncu olarak da yer aldı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler