Göttingen Üniversitesi: Türkiye’de virüslü kişi sayısı 11 milyon

Uzmanlar Türkiye’deki gerçek vaka ve ölüm sayılarının yansıtılandan çok daha fazla olduğunu öne sürerken Alman Göttingen Üniversitesi de konuyla ilgili bir araştırma yayınladı.

Göttingen Üniversitesi: Türkiye’de virüslü kişi sayısı 11 milyon

 

Göttingen Üniversitesi Kalkınma Ekonomisi Profesörü Sebastian Vollmer ve Dr. Christian Bommer’in dünya genelindeki test edilen koronavirüs vakalarındaki incelemelerine göre resmi veriler, toplam vakaların sadece yüzde 6’sını yansıtıyor. Buna göre, Türkiye’de 31 Mart 2020 itibarıyla virüs bulaşmış kişi sayısı 11 milyonun üstünde. Yani, ülke nüfusunun yüzde 13’ünün enfekte olduğu tahmin ediliyor.

Rapora göre, 31 Mart 2020’de Almanya’da 460 bin enfeksiyon olduğunu tahmin ediliyor. Buradaki düşük oranın nedeni ise test sayısının çokluğu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin 11 milyon civarında, İspanya 5 milyondan fazla, İtalya da 3 milyon civarında ve Birleşik Krallık’ta ise 2 milyon enfeksiyon olduğu hesaplanıyor.

Prof. Sebastian Vollmer, “Bu sonuçlar hükümetlerin ve politikacıların vaka sayılarını planlama amacıyla yorumlarken çok dikkatli olmaları gerektiği anlamına geliyor. Farklı ülkelerde yapılan testlerin miktarı ve kalitesindeki bu tür aşırı farklılıklar, resmi vaka kayıtlarının büyük ölçüde bilgilendirici olmadığı ve faydalı bilgi sağlamadığı anlamına gelir” değerlendirmesini yapıyor.

Dr. Christian Bommer da, “Ülkelerin yeni enfeksiyonları tespit etme ve virüsü tutma yeteneğinde büyük gelişmeler gerekiyor” uyarısını yapıyor.

hIIQ0u

Araştırmanın PDF dökümanı için: Initial report published on April 6th with additional explanations from April 9th, 2020)

(Avrupa Forum)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler