Göçük altında kalan işçinin ailesi gözaltına alındı

Siirt'e bağlı pervari ilçesinde ailesi gözaltına alınan Hasan İnal'ın Şırnak'ta göçük altında kaldığı ortaya çıktı. Köy baskınında 19 kişi gözaltına alındı.

Göçük altında kalan işçinin ailesi gözaltına alındı


 Siirt'e bağlı Pervari ilçesi Doğan köyüne bağlı Karamık mezrasına düzenlenen baskında, aralarından Şırnak'ta göçük altında kalan işçi Hasan İnal'ın anne ve kardeşinin de bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı. 
 
Siirt'in Pervari ilçesi Doğan köyüne bağlı Karamık (Umyanis) mezrasına dün askerler tarafından baskın düzenlendi. Evlerde yapılan aramaların ardından “Örgüt propagandası yapmak” ve “Örgüte eleman kazandırmak” iddiasıyla kanser hastası 70 yaşındaki Ahmet Tunç'un da aralarında bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı. Tunç'un, savcılık görüşmeleri sonrası serbest bırakıldığı öğrenildi. 
 
MA'nın haberine göre gözaltında bulunanların isimleri öğrenilmezken, Şırnak'taki kömür ocağında meydana gelen göçük altında kalan işçi Hasan İnal'ın annesi Sarya İnal ile kardeşi Mirza İnal'ın da gözaltında olduğu belirtildi. Avukatların, Sarya ve Mirza İnal’ın serbest bırakılması için savcılık ile görüşeceği kaydedildi. 
 
18 Kişiden 3'ü çocuk
 
Mezra sakinlerinin büyük çoğunluğunun gözaltında olduğu için çocuklar ile küçük ve büyük baş hayvanların sahipsiz kaldığını belirtildi. Gözaltına alınanlardan Ahmet Batıbey (15), Leyla Batıbey ve Diyar Tunç’un çocuk olduğu ifade edilirken, gözaltına alınanlar arasında Hazal Külter, Kasım Külter, Sadık Tekne, Zeynep Tekne,  Mustafa Kapar, Emine Kapar, Salih Tunç, Sadık Kaplan, Serhat Kapar, Kadriye Kapar da bulunuyor. 
 
‘Çoçuklar sahipsiz kaldı’
 
Anne ve babası da gözaltında bulunan Sadık Külter, köyün büyük çoğunluğunun gözaltında olduğunu ifade ederek, köyde çocuklar ve engelli yurttaşlarla birlikte hayvanların sahipsiz kaldığını söyledi. Gözaltıların haksız olduğunu ifade eden Külter, ailesi ile birlikte tüm gözaltıların serbest bırakılmasını talep etti.
 

(GAZETEFERSUDE)

Etiketler: Siirt, pelvari, gözaltı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler