Göbeklitepe’de skandal görüntüler: Beton döküp iş makinesi soktular!

Dünyanın ilk tapınağı olarak kayda geçen Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’ye ün kazandıran Alman arkeolog Klaus Schmidt’in eşi arkeolog Çiğdem Köksal-Schmidt, Göbeklitepe’nin geçen ay ziyarete açılan son haline isyan etti: “Benden başka kimsenin canı acımıyor mu?”

Göbeklitepe’de skandal görüntüler: Beton döküp iş makinesi soktular!

Göbeklitepe’nin merhum kazı başkanı, uzun yıllar alanda çalışma yapan Klaus Schmidt’in eşi ve çalışma arkadaşı arkeolog Çiğdem Köksal Schmidt, Göbeklitepe’de sürdürülen inşaat çalışmalarına isyan etti.

Bu sabah alanı gezen Schmidt, sosyal medyadan yaptığı açıklamada “İş makinelerinin eze eze bitiremediği alanda yüzeyde bir şey görmeyince altında da bir şey yok sanıyorlar ama orada da 15 cm. derinlikte anakaya üzerinde neolitik döneme ait izler var” dedi.

Schmidt, çalışmaların denetimsiz yürütüldüğünü vurgulayarak açıklamasında “Ben tahribat diyorum, onlar Doğuş yol yapıyor, proje böyle diyorlar. Bir tane arkeolog, bakanlık temsilcisi, müze görevlisi yok alanda” ifadelerine yer verdi.

Fotoğraf ve görseller de paylaşan Çiğdem Köksal Schmidt’in açıklaması şöyle:

“Benden başka kimsenin canı acımıyor mu? Burası Göbekli Tepe. Taze beton dökülen alanın yanıbaşında görülen F yapısı (Kaya tapınağı) adını verdiğimiz alan, üzerinde iş makinelerinin eze eze bitiremediği alan da hemen bu neolitik döneme ait mimari kalıntıların üç metre ilerisinde, orada yüzeyde bir şey görmeyince altında da bir şey yok sanıyorlar ama orada da 15 cm. derinlikte anakaya üzerinde neolitik döneme ait izler var. “

Etiketler: göbeklitepe

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler