Giresun’da sokak ortasında kadına şiddet: Para cezası bile ertelendi

Giresun’da lokantada gördüğü kadını arabasıyla takip edip sokakta darp eden erkek, kendisini “o bana saldırdı” diyerek savundu. Mahkeme, iyi hal indirimiyle verdiği 2 bin TL’lik cezayı da erteledi.

Giresun’da sokak ortasında kadına şiddet: Para cezası bile ertelendi

Siyasi Haber

2018 Mart ayında iki kadını darp eden iki sanık hakkında karar duruşması 1 Temmuz’da görüldü.

25 yaşındaki Yeliz U. ve arkadaşı Giresun Merkez’de lokantadan çıkıp evlerine gittikleri esnada aracıyla kendilerini takip eden iki erkeğe tepki gösterdi. Sürücü Erhan D., araçtan inerek Yeliz U.’nun başını dükkan kepenklerine defalarca vurarak darp etti.

Darp ettiği kadından şikayetçi oldu

Ellerinden kurtularak polis çağıran kadından şikayetçi olan sanıkların götürüldüğü sağlık kontrolünde alkol aldıklarının tespiti polis tutanağına işlendi. Yeliz U. ile Erhan D. ve Suat G. için ayrı ayrı uzaklaştırma kararı verildi. Darp görüntülerinin yer aldığı kamera kayıtları ve darp raporu tutanakla mahkemeye iletildi. ‘Basit yaralama ve kişilerin huzur ve sükununu bozma” suçlamalarıyla haklarında kamu davası başlatılan iki erkek sanık, suçlamaları darp ettikleri kadına yöneltti.

“O bana saldırdı”

Giresun 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen 4. duruşmada, 36 yaşındaki  Sanık Erhan D. savunmasında “Ben o savunmalarımı aynen tekrar ederim, kendisi benim aracıma vurdu, ben de niçin aracıma vuruyorsun diyerek aşağıya indim. Yakamdan sarıldı. Sinkaflı küfürler etti, ben kendisini yaralamadım, o bana saldırdı. Kendisini kesinlikle takip etmedim, olay yerinde telefonumla konuştuğum sırada bir anda üzerime saldırdı, suçlamaları kabul etmiyorum.” diyerek beraatini istedi.

Sanık Suat G. de şiddet uyguladıklarını redderek suçlamayı kadına yöneltti. 28 yaşındaki sanık Suat G., ifadesinde “Erhan Dura bayana saldırmadığı gibi onu takip etmedik. Gazi Caddesi’nde arkadaşım Erhan’ın telefonu çaldığı için durdu, Hazal lokantasından çıktık, Erhan beni eve bırakacaktı, caddede Erhan’ın telefonu çaldı, durdu, bayan da onu takip ettiğimizi zannetti ve araca vurdu, ön kapısını açtı, ön koltuğu açtı, o sırada da polisler geldi ve olayı onlar gördüler. Suçlamaları kabul etmiyorum.” diyerek beraat talep etti.

Para cezası da ertelendi

Mahkeme, 6 yıl önce de ‘basit yaralama’ suçu işleyen ancak 5 yıllık denetim süresi bittiği için kayda alınmayan taksi şoförü Erhan D.’ye 2 bin TL para cezası verdi. Mahkeme, bu cezayı da erteleyerek Erhan D.’yi beraat etti.

Erhan D.’ye iyi hal indirimi uygulanarak 5 yıllık denetime tabi tutulmasının istendiği kararda “sanığa verilen cezanın miktarı, daha önce kasıtlı bir suçtan mahkûmiyetinin bulunmaması, kişilik özellikleri ve kabulü göz önüne alınarak, ilerde tekrar suç işlemeyeceği yönünde Mahkememizde olumlu kanaat oluştuğundan hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi” ifadeleri yer aldı. Erhan D., bu cezayı ancak 5 yıl içinde başka bir suç işlerse ödeyecek.

“Ölmediğime şükretmeyeceğim”

Yeliz U., sitemize verdiği demeçte olay günü sanıkların başka bir arkadaşlarını çağırarak arabayı o kullanmış gibi göstermek istediklerini defalarca mahkemeye iletmesine rağmen ciddiye alınmadığını ifade etti. Yeliz U., mahkeme kurulunun tavrını eleştirerek hukuki mücadelesini bırakmayacağını belirtti, karara itiraz edeceğini söyledi. Kadın mücadelesi ve kazanımlarının önemini vurgulayan Yeliz U., şu ifadeleri kullandı:

“Ben ölmedim, tecavüze uğramadım evet kolum bacağım kırılmadı bir yerimde morluk oluşmadı ama asıl şimdi ses çıkarılmalı diye susmuyorum. Bu olaylar yaşanmadan bir şeyler yapılmalı artık. Ölmediğime şükretmeyeceğim.” Beraat kararını sosyal medya hesabından duyuran Yeliz U. şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bana şiddet uygulayan kişi yaklaşık 6 yıl önce de aynen bu basit yaralama suçunu işliyor. Fakat 5 yılı geçtiği için sabıkasında bir suç gözükmüyor. Suçu sabıka kaydından silinip arşiv kaydına taşınıyor. Bu yüzden de hayatında hiçbir suç işlememiş muamelesi görüyor. Bir 5 yıl sonra da bu suçu silinecek ve tekrar bir suç işlendiğinde yine hiç suç işlememiş gibi mi yargılanacak? Teşekkür ederim adalete. Ben elimden geleni yapıyorum, son bir şey kaldı elimden gelen, o da bu kişiyi ifşa etmek. Gören görsün, görmeyen gözlerini kapasın. Duyan duysun, duymayan kulaklarını tıkasın. Ben bu olay olduğunda da susmadım şimdi de susmuyorum. Siz de susmayın!”

Etiketler: Kadına Şiddet, Giresun

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler