Gezi'de katledilen Ahmet Atakan Hatay'da anıldı

Gezi direnişi 7’inci yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anılıyor. Hayat’da da Ahmet Atakan’ın hemen evinin önünde bulunan parkın önünde Ahmet Atakan anıldı.

Gezi'de katledilen Ahmet Atakan Hatay'da anıldı

 

Gezi direnişi 7’inci yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anılıyor. Hayat’da da Ahmet Atakan’ın hemen evinin önünde bulunan parkın önünde Ahmet Atakan anıldı.

Ahmet Atakan’ın çocukluğundan beri mahalle arkadaşlarıyla birlikte toplandığı, oyun oynadığı parkın önünde gerçekleştirilen anmada konuşan SYKP İl Eşbaşkanı Mehmet Çelik, Ahmet Atakan’ın savaşa, baskıya, ayrımcılığa, asimilasyon politikalarına karşı çıkan başta gençlerden biri olduğu, bunu en direngen, en bilinçli, en önde haykıran gençlerden biri olduğu için iktidarın kolluk kuvvetleri tarafından hedef gösterilerek vurulduğunu belirtti.  

Anmada konuşan Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan ise, bu etkinlik vesilesiyle Ahmet Atakan’ın çocukluğundan beri arkadaşlarıyla birlikte oyun oynadığı evinin hemen önündeki parktaki “Ahmet Atakan” yazısının bu yıl da arkadaşları, yoldaşları tarafından renklendirilerek tekrar boyanmış olmasından dolayı Ahmet Atakan’ın arkadaşlarına teşekkür etti.

Etkinliğe Hatay Genel İş Sendikası Şube Başkanı Yusuf Berkyürek de katıldı.

Anmada SYKP İl Eşbaşkanı Mehmet Çelik şu açıklamalarda bulundu:

“Bundan tam 7 yıl önce bu sokaklar öfke doluydu. Savaşa, baskıya, ayrımcılığa, asimilasyon politikalarına karşı çıkan başta gençler olmak üzere tüm toplumsal kesimler bu öfkeyi haykırdı. Meseleyi üç beş ağaç meselesi gibi göstermeye çalıştılarsa da aslında meselenin iktidarın yıllar boyu süren politikalarına karşı duyulan öfke olduğunu hepimiz biliyoruz. Ahmet Atakan da bu öfkeyi, bu toplum adına en direngen, en bilinçli ve ön önde haykıran gençlerimizden biriydi. Bu nedenle, iktidar tarafından, iktidarın kolluk kuvvetleri tarafından hedef gösterilerek vuruldu.

Coğrafya kader derler, coğrafyalar farklı olsa bile ezilen, sömürülenler her zaman aynı durumla baş başa kalmışlardır. Bugün Amerika’da yaşananlar, bir insan siyah olduğu için polis tarafından boğularak öldürüldü. Bugün Ankara’da bir genç, iddialara göre Kürtçe müzik dinlediği için kalbinden bıçaklanarak öldürüldü.

Ahmet Atakan 7 yıl önce sırf demin bahsettiğimiz toplumsal duyarlılığından dolayı tıpkı Ali İsmail, Abdullah Cömert ve Ethem Sarısülük gibi hedef gözetilerek katledildi. Bizler her yıl gezinin yıldönümünde çeşitli etkinliklerle Gezi şehitlerimizi anmaya çalışıyoruz. Bu yıl da Ahmet Atakan’ın evinin yanındaki parkı boyayarak, renklendirerek anmaya çalıştık. Gezi şehitlerimizi unutturmayacağız, unutturmayalım diyoruz. Buradan emek veren herkese teşekkür ediyoruz.”

 

Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan da şunları söyledi:

“Buradan SYKP’li gençlerimize, Ahmet Atakan’ın arkadaşlarına, yoldaşlarına çok teşekkür ediyorum. Ahmet Atakan’ın evinin önündeki parkta, burada yazılan Ahmet Atakan yazısını yeniden tazelediler, Gezi’nin yıldönümünde. Hepinizin emeğine sağlık, yüreğinize sağlık. Ahmet Atakan’nın yolunda direnenlere selam olsun. Burası, bu park, Ahmet Atakan’ın mücadelesini devam ettirecek arkadaşları, dostları, yoldaşları ile birlikte mahallede sürekli birlikte oyun oynadığı yerdi. Toplanma yerleriydi burası. Emeğinize sağlık, çok teşekkür ediyorum.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler