Gezici: Erdoğan'ın oyları eriyor

Gezici Araştırma'ya göre Erdoğan'ın oyları bir önceki ankete oranla yüzde 1.6 puan azaldı. Murat Gezici'nin yöneticiliğini yaptığı Gezici araştırma şirketi 16 Nisan 2017 anayasa referandum sonuçlarını en iyi tahmin eden iki şirket arasında yer alıyor.

Gezici: Erdoğan'ın oyları eriyor

Gezici Araştırma Şirketi'nin 24 Haziran seçimlerine yönelik 2-3 Haziran'da yaptığı ankete göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turunda oy oranı geçen haftaki ankete göre 1.6 puan azalarak yüzde 47.1'e inerken, CHP'nin adayı Muharrem İnce'nin oyları 2 puan artış kaydetti.

Reuters'dan Gülsen Solaker'in haberine göre anket, bundan bir hafta önce yapılan ankette olduğu gibi cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kaldığını gösterirken, AKP ile MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'nın milletvekili seçimlerinde aldığı oy yüzde 48.7 ile değişim kaydetmedi.

HDP'nin barajı geçmesi kritik

Parlamentoya girmek için gerekli olan yüzde 10 seçim barajını geçip geçemeyeceği önemli görülen HDP ise bir hafta önceki ankete kıyasla 0.1 puan artışla yüzde 11.5 oranında oya ulaşıyor.

Ankete göre kararsızların dağılımı yapıldığında 24 Haziran'da cumhurbaşkanlığı adaylarından İnce'nin oy oranı yüzde 25.8'den yüzde 27.8'e yükselirken, İyi Parti'nin adayı Meral Akşener'in oyu 0.3 puan düşüşle yüzde 14.1'e indi. HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş'ın oyu 0.1 puan azalarak yüzde 10'a inerken, Saadet Partisi adayı Temel Karamollaoğlu oyu değişim göstermeden yüzde 0.6'da kaldı.

Milletvekili seçiminde ise Cumhur İttifakı'nın (AKP-MHP) yüzde 48.7 oy aldığı görülürken; CHP, İyi Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti'nin oluşturduğu Millet İttifakı 0.4 puan artışla toplam yüzde 39.3 oranında oy alıyor.

Murat Gezici'nin yöneticiliğini yaptığı Gezici araştırma şirketi 16 Nisan 2017 anayasa referandum sonuçlarını en iyi tahmin eden iki şirket arasında yer alıyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler