Gezi Parkı eylemlerinde yaşamını yitirenler Hatay'da anıldı

Hatay’da, Gezi eylemlerinin yıl dönümü dolayısıyla direnişte yaşamını yitiren Abdullah Cömert, Ahmet Atakan ve Ali İsmail Korkmaz mezarları başında anıldı.

Gezi Parkı eylemlerinde yaşamını yitirenler Hatay'da anıldı

 

SiyasiHaber

Gezi direnişi sırasında polisin şiddeti sonucu yaşamını yitiren Abdullah Cömert, Ahmet Atakan ve Ali İsmail Korkmaz Hatay'ın Antakya ilçesinde bulunan mezarları başında anıldı. Atakan ve Korkmaz'ın ailelerinin de katıldığı anmaya, HDP İl Eş başkanı Kerem Nalbant, İl yöneticileri, HDP Defne İlçe Eşbaşkanı Vail Çelik,  Defne Belediye Meclis üyesi Mithat Mirioğlu, SYKP İl Eşbaşkanı Mehmet Çelik ve  İl yöneticisi SYKP PM üyesi Mert Aslanyürek katıldı. Saygı duruşuyla başlayan anmada, mezarlara karanfiller bırakıldı. Anmaya katılanlar, yaşamını yitirenlerin bıraktıkları mücadelenin yürütücüleri olacaklarını dile getirdi. 

 

‘İktidar ülkeyi istibdat dönemine dönüştürdü’

Gezi direnişi üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen adaletin yerini bulmadığını vurgulayan Nalbant, Gezi sonrası ülkede katliamların giderek artığını, iktidarın ise ülkeyi istibdat dönemine dönüştürdüğünü söyledi. 

İktidarın yürüttüğü savaş politikalarının bu ülkeye bir kazancının olmadığını, sadece barışı baltaladığını belirten Nalbant, bu savaş politikalarından vazgeçilmesini istedi. Nalbant, sözlerini Gezi direnişinde yaşamını yitirenlerin mücadelelerine sahip çıkacaklarını söyleyerek noktaladı.

 

Katillerin cezalandırılması için elimizden geleni yapacağız

SYKP PM üyesi Mert Aslanyürek, Ali İsmail düşlerini yaratarak yüzbinlerce Ali İsmail olarak hayata tutunuyoruz diyerek şunları ifade etti.”Ali İsmail’in düşleri vardı, yaşarken başlattığı, yapmaya başladığı, kendi ismiyle açılan bir vakıfla bu düşleri gerçek olmaya başlıyor. Ona olan bir borcumuz da onun düşlerini gerçekleştirmek ve ailesi, sevenleri, dostları, tanıyan tanımayan Ali İsmail’i seven herkes vakfı aracığıyla Afrika’ya umut oluyor su götürüyor, Eskişehir’de kuşlara su oluyor, gençlerin eğitimlerine bursa oluyor. Ali İsmail bu şekilde düşlerini yaratarak yüzbinlerce Ali İsmail olarak hayata tutunuyoruz. Ali İsmail’e bir borcumuz da onun adaletini sağlamak. Bunu da bu hak için 7 yıldır nasıl çabalıyorsak er ya da geç çabalarımızdan yılmadan devam ederek bu adaleti sağlamaya, katillerin bağımsız ve eşti bir yargı tarafında yargılanıp cezalandırılmasını sağlamak için elimizden gelen yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler