'Gezi onurumuzdur, onurumuzla yaşayacağız'

Taksim Dayanışması, Gezi'nin yedinci yılında açıklama yaptı: "Gezi haklılığımızdır. Tarih de her geçen gün bunu ispatlamaktadır. Gezi bu halkın onurudur, onurumuzla yaşayacağız."

'Gezi onurumuzdur, onurumuzla yaşayacağız'

 

Taksim Dayanışması, 01.06.2020'de  Gezi Parkı direnişinin yıldönümü vesilesiyle Taksim’de bulunan Mis Sokağı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan ara sokaklar polisler tarafından bariyerlerle kapatılarak, TOMA araçları bekletildi.

“Hayat ancak Gezi’ye sığar” pankartının açıldığı açıklamada Gezi’de yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşındı. Sık sık, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Gezi şehitleri onurumuzdur” sloganları atıldı. Gezi’de yaşamını yitirenlerin isimleri tek tek okunularak, ardından saygı duruşunda bulunuldu.

Açıklamaya Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekil Oya Ersoy, HDP İstanbul İl Eşbaşkanları Erdal Avcı, Elif Bulut, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ali Şeker, CHP İstanbul İl başkanı Canan Kaftancıoğlu, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüleri Sedat Şenoğlu ve İdil Uğurlu ile çok sayıda kişi katıldı.

 

‘Gezi adalet ve Özgürlüktür’

Açıklamayı yapan Taksim Dayanışması’ndan avukat Can Atalay, Gezi direnişinin haklı mücadelesine değinerek, “Milyonlarca insan; kenti, doğayı, emeği, 7 sene önce, kardeşliği savunmak, eşitliği, özgürlüğü ve adaleti kazanmak için 80 ilde sokağa çıktı. Çünkü bu sistem, üretimden değil tüketimden besleniyor. Sadece doğayı betonla değiştirmiyor, insanı da tüketiyor” diye belirtti.

 

‘Nefesi gazla kesmeye çalıştınız’

Atalay, Gezi direnişinin baskıdan kurtulmaya çalışan, eşitsizliğe karşı çıkan halkın derin nefesi olduğunu belirterek, o nefesin gazla boğulmak istenildiğine dikkat çekti.  Atalay, “Meslek örgütlerini susturmaya çalışıyor, 3. havalimanı, köprüler derken doğal varlıklarımızı her gün daha da tahrip ediyor, parsel parsel tüm varlıklarımızı beşli çeteye peşkeş çekiyor, halkın iradesini kayyımlarla gasp etmeye kalkıyorsunuz. Oysa Gezi'nin tüm talepleri haklıydı, şimdi o haklılıkla sınanıyorsunuz” dedi.

 

‘Direniş her yerde haktır’

Atalay, Gezi'de Berkin, Ethem, Medeni, Ali İsmail, Hasan Ferit, Abdullah’ı, Ahmet ve Mehmet'i katledenlerin George Floyd'un nefesini kesen aynı karanlık olduğunu söyledi. Atalay, “O gün de bunun karşısındaydık, bugün de karşısındayız Barışçıl direniş her yerde bir haktır. Aramızdaki binlerce kilometreye rağmen biriz, bir aradayız” ifadelerini kullandı.

 

‘Onurumuzu yaşatacağız’

“Gezi haklılığımızdır” diyen Atalay, “Tarih de her geçen gün bunu ispatlamaktadır. Gezi bu halkın onurudur, onurumuzla yaşayacağız. Gezi'nin dayanışma öğretisine, gücüne güveniyoruz. Gezi bu toprakların eşitlik, özgürlük, adalet umududur, imkanıdır” dedi. 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler