Gezi davasında beraat kararı veren hakimlere soruşturma izni

Erdoğan'ın bugün Gezi'yi masum göstermeye çalışanlar için 'gafil ve ülke düşmanıdır" açıklamasının ardından, HSK Birinci Dairesi, Gezi Davası'nda beraat kararı veren hakimlerle ilgili harekete geçti. Beraat kararı veren hakimler hakkında HSK Birinci Dairesi inceleme ve soruşturma izni verdi.

Gezi davasında beraat kararı veren hakimlere soruşturma izni

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 1. Dairesi, Gezi Davası'nda beraat kararı veren İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinde görevli 3 hakim hakkında inceleme ve soruşturma izni verdi.

HSK Birinci Dairesi, Gezi Davası'nda beraat kararı veren Mahkeme Başkanı Galip Mehmet Perk, üye Ahmet Tarık Çiftçioğlu ve Talip Ergen hakkında inceleme ve soruşturma izni verdi.

Edinilen bilgiye göre, Kurul heyet ile ilgili müfettiş görevlendirecek.

Ne olmuştu?

Gezi İsyanı gerekçesiyle 840 gün tutuklu kalan Osman Kavala ve tutuksuz 15 sanığın yargılandığı davanın 6. duruşması dün Silivri'de İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmüştü. Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Yiğit Aksakoğlu'nun da aralarında bulunduğu 16 sanıklı davada 9 sanık haklarında isnat edilen tüm suçlardan beraat etmişti. Bu kapsamda davanın tek tutuklu sanığı Osman Kavala'nın tahliye edilmesi bekleniyordu.

Ancak iş insanı Osman Kavala hakkında 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında yeniden gözaltı kararı verildi. Kavala, cezaevi çıkışında başka bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler