“Gezi Davası evrensel hukuku hiçe sayan bir sonuca gidiyor”

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kadın Çalışma Grubu, Gezi Davası’yla ilgili yaptığı açıklamada “Gezi Davası, tarafsızlığını kaybetmiş mahkeme heyetinin elinde alelacele ve evrensel hukuk kurullarını hiçe sayan bir sonuca gitmektedir” denildi.

“Gezi Davası evrensel hukuku hiçe sayan bir sonuca gidiyor”

 

SiyasiHaber

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kadın Çalışma Grubu, Gezi Davası Savcısı’nın esasa ilişkin görüşünü sunmasının ardından “Gezi Umuttur, Gezi dayanışmadır, Gezi yargılanamaz’ başlıklı bir açıklama yaptı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının, mahkemeye Gezi Davası ile ilgili esas hakkındaki görüşünü sunduğu hatırlatılan açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Gezi Davası’yla ilgili yeni bir hak ihlali kararı alması beklenen Mart ayı toplantısı öncesi, savcılığın esasa ilişkin görüşünü açıklamış olmasına dikkat çekildi.

Açıklamanın ilgili bölümü şöyle:

“… Savcılık içlerinde meslektaşımız ve kadın çalışma grubu üyemiz Mücella Yapıcı’nın da olduğu üç kişi hakkında “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçunun işlendiğini iddia ederek ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası; yargılanması süren diğer dayanışma bileşenleri içinde 15 yıldan 20’yıla kadar hapis cezası talep etti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Gezi Davası’yla ilgili yeni bir hak ihlali kararı alması beklenen Mart ayı toplantısından önce atılan bu adım, aylar süren mahkeme sürecinin hangi niyetlerle yürütüldüğünü özetlemektedir. Gerçeklikten kopuk, uydurma tanık ve ifadeler içeren bir iddianame üzerinden yürütülen soruşturma, tarafsızlığını kaybetmiş mahkeme heyetinin elinde alelacele ve evrensel hukuk kurallarını hiçe sayan bir sonuca sürüklenmektedir.

Ortada toplum adına işlenmiş bir ‘suç’ varsa bu, beraat etmiş bir dava üzerinden soruşturma sürecinin başlatılmasında; binlerce kişinin parçası olduğu bir direnişte, iktidarın hedef gösterdiği isimlerin intikam alma pahasına mahkemelerde yıpratılmasında, ağır cezalarla korku toplumu yaratılmasındadır.”

 

‘Mücella Yapıcı, kendini kent hakkı mücadelesine adamıştır’

İddianamenin diğer bir akıldışı yanının ise, mimar Mücella Yapıcı’ya yönelik, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet ettiğinin iddia edilmesi olduğu vurgulanan açıklamada, “Mesleki hayatını kültür ve tabiat varlıklarını korumaya, rant projelerine karşı ‘toplum için mimarlık’ ve kent hakkı mücadelesini büyütmeye adayışının tanıkları olarak, bu iddiaların da bizim nezdimizde yok hükmünde olduğunu bildiririz” ifadelerine yer verildi.

Açıklama şu sözlerle son buluyor: “TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kadın Çalışma Grubu olarak başta meslektaşımız Mücella Yapıcı olmak üzere, Taksim Dayanışması bileşenlerinin yanında olduğumuzu belirtiyor, ağır cezalarla suç isnat edilmesini kabul etmiyoruz! Direnişi dayanışmayla yaşatan kadınların bu haksızlığa geçit vermeyeceğine inanıyoruz.

Gezi umuttur, Gezi dayanışmadır, Gezi Yargılanamaz!”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler