‘Gezi Davası, AKP ve Fethullahçıların müştereken işlediği suçların en yenisidir’

18 Şubat’ta görülecek Gezi Davası’na ilişkin basın toplantısı düzenleyen Taksim Dayanışması “Gezi Direnişi’ni suçla, terörle, darbeyle, kalkışmayla anılan bir eyleme dönüştürmenize asla izin vermeyeceğiz. Bu yargılama, Adalet ve Kalkınma Partisi ile Fethullahçıların müştereken işlediği suçların en yenisidir” açıklaması yaptı.

‘Gezi Davası, AKP ve Fethullahçıların müştereken işlediği suçların en yenisidir’

 

SiyasiHaber

18 Şubat’ta görülecek Gezi Davası’nın 6’ncı duruşması öncesi Taksim Dayanışması TMMOB Mimarlar Odası toplantı salonunda Gezi Davası mütalaası ve dava süreciyle ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Taksim Dayanışması adına Mücella Yapıcı tarafından okunan açıklamada, “Gezi Direnişi’ni suçla, terörle, darbeyle, kalkışmayla anılan bir eyleme dönüştürmenize asla izin vermeyeceğiz. Bu yargılama, Adalet ve Kalkınma Partisi ile Fethullahçıların müştereken işlediği suçların en yenisidir” denildi.

 

Taksim Dayanışması adına Mücella Yapıcı tarafından okunan açıklamasının tam metni şöyle:

"Ülkemizin toplum, kent ve demokrasi tarihinin en parlak ve onurlu sayfalarından biri olan ve anayasal, demokratik bir hak kullanımı olan Gezi Direnişi suçlulaştırılmaya çalışılmaktadır

Bu ülkede kurgu davalarla defalarca karşılaştık. Herkes gerçeği biliyordu, yargı ise kararlarıyla şaşırtıyordu. Aklımız, mantığımız, izanımız defalarca sınandı.

Zamanında bu davaları haklı bulanlar, yıllar sonra çıkıp "kandırıldık" dediler.

Üstelik bunu, bir mensubu olmadıkları yargı adına söylediler.

Bu kandırılma, uydurulmuş delillerle, tanıklarla ve kurguyla sanık sandalyesine oturtulanların yaşam haklarının ihlaline sebep oldu.

Şimdi aynı senaryoyu yeniden yaşıyoruz. Akıl sağlığı yerinde olmayan bir tanığın, nereden geldiği belli olmayan ve tehdit de sayılamayacak olan bir adet gaz maskesinin, bir masanın, iki sandalyenin etrafında dönen yüzlerce sayfalık bir iddianameyle Gezi yargılanıyor. İddianamede geçen isimler nezdinde, demokratik haklarını kullanmak için sokağa çıkan milyonlarca insan yargılanıyor.

Gezi'nin ne olduğunu binlerce kez anlattık. Gerekirse milyonlarca kez daha anlatırız.

Gezi, bu memleketin eşitlik, özgürlük ve adalet umududur. 

Gezi bir kalkışma, bir darbe girişimi gibi değerlendirilemez, aynı cümle içinde bile anılamaz. Çünkü Gezi, her bir yurttaşın tamamen kendi iradesiyle, kendi itirazını alıp geldiği, sözünü söyleyebildiği, taleplerini sıralayabildiği, kendi haklarını savunduğu, eşitlikçi, özgürlükçü ve paylaşımcı bir şenliktir. Baskıdan, yalandan, adaletsizlikten, liyakatsizlikten, hak ihlallerinden bunalmış insanların sözünü söyleme şeklidir.

Halkın itiraz hakkı demokrasinin bir parçasıdır, demokrasi bir bütündür ve bölünemez.

Gezi Davası'nda yargılananların "yapmadım, etmedim, görmedim, duymadım" demesini kimse beklemesin. 

Gezi Direnişi'nin faili addedilseler de Gezi'nin öznesidirler. Gezi'nin tanığı da milyonlarca yurttaştır. 

Bu iddianame sadece yargılananlara değil, Gezi'de yer alan, sözünü sakınmayan, kendi kaderine sahip çıkan milyonlarca insanın aklına ve iradesine de saygısızlıktır.

Gezi Davası, Ali İsmail Korkmaz'a son tekmeyi atan polis Mevlüt Saldoğan'ın mağdur sıfatıyla katılımını kabul ederek, akıl sağlığının yerinde olmadığını kendisi de kabul etmiş olan tanığın sesli ve görüntülü ifadesini avukatlardan sakınarak, bu tanığı hayati tehlikesi var diye yüksek güvenlikli duruşma salonuna dahi getirtmemek suretiyle yargının bir parçası olan savunma avukatlarını zan altında bırakarak, yargılananların ve savunma avukatlarının tanığa soru sorma hakkını ihlal ederek, reddi heyet talebini hiçe sayarak ve İHAM kararlarını da tanımayarak, sadece hukukla değil, vicdanla, akılla ve mantıkla da ilişkisi olmadığını ispatlamıştır.

Türkiye'nin en önemli 12 barosunun da ortak açıklamalarında belirttiği gibi: Adil yargılanma hakkı ihlal ediliyor ve savunma hakkı kısıtlanıyor.

Gezi, hiçbir iddianamenin, hiçbir "yeniden kıymetlendirilmiş" Fethullahçı dosyasının kirletemeyeceği kadar büyük bir toplumsal gerçekliktir. Gerçekliğinin şahidi boldur.

Biz Taksim Dayanışması olarak; 2012 yılının Şubat ayında ilk toplantımızı yaptığımız andaki taleplerimizin de, Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesildiği ve çadırlarımızın yakıldığı günlerdeki tepkimizin de, gencecik çocuklarımıza kıyan polis şiddetinden hesap soran tutumumuzun da, parklarda, meydanlarda, sokaklarda özgürlük, demokrasi ve insanca yaşam talep eden milyonların taleplerinin de kararlılıkla arkasında durmaya devam edeceğiz.

Polisiyle, yargısıyla, medyasıyla hakikati baskılayıp tarihi yeniden yazmaya çalışanlara inat, gerçekleri haykırmaya devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki, bu ülkeye bir gün demokrasi gelecekse, gücünü Gezi’nin eşitlikçi, özgürlükçü ve barışçıl birlikteliğinden alacaktır. Milyonları da yargılasanız, bu gerçeği yok edemeyeceksiniz.

Gezi Direnişi’ni suçla, terörle, darbeyle, kalkışmayla anılan bir eyleme dönüştürmenize asla izin vermeyeceğiz.

Bu yargılama, Adalet ve Kalkınma Partisi ile Fethullahçıların müştereken işlediği suçların en yenisidi.

Bir suçlu aranıyorsa, Berkin Elvan, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım’ın, Hasan Ferit Gedik’in ve Ahmet Atakan'ın ölümünde aranmalıdır.

Bu davada adı bile geçmeyen bu canlarımıza, Gezi'yi sonuna kadar savunmak borcumuzdur.

Geziyi savunduk, savunacağız…

18 Şubat'ta Silivri'deyiz!

TAKSİM DAYANIŞMASI"

 

Basın toplantısında Şehir Plancıları Odası Başkanı Tayfun Kahraman, Avukat Can Atalay ve Türk Tabibler Birliği (TTB) ikinci başkanı Ali Çerkezoğlu'da bir konuşma yaptı.

 

Tayfun Kahraman: ‘Gezi Davası iddianamesini paramparça ettik'

“Bugün bir tiyatronun içindeyiz. Kurgu bir yargı ile karşı karşıyayız. Bu iddianame mahkeme salonlarında paramparça edildi. Biz verdiğimiz savunmalarla bu iddiaları paramparça ettik. Bugün hala bir demokrasi şenliği olan Gezi’de bulunmaktan dolayı yargılanıyoruz. Hiçbir zaman ‘görmedik, gitmedik’ demeyiz. Biz yargılansak da Gezi, ak bir sayfa olarak kalacak. Milyonlar oradaydı ve hâlâ sahip çıkıyorlar. Bizler bir suç işlemedik. Sözün bittiği noktadayız. Yargı yakın bir tarihte bir karara varacak. Bu kararın bize göstermiş olduğu yol önemli. Daha çetin bir mücadele vermek durumundayız. Sizleri burada görmek gurur verici. Eminim diğer arkadaşlarımız da böyle düşünüyor. Sizler yanımızda oldukça savunmaya devam edeceğiz.”

 

Avukat Can Atalay: 'Karanlık Gider Gezi Kalır'

“Bir mimar, mimarlıktan kaynaklanan sorumluluğunu yerine getirdi diye, şehir plancısı görevini yaptı diye, avukat görevini yaptı diye, milyonlarca yurttaş, yurttaşlık görevini yaptı diye yargılanamaz. Gezi’de milyonları bir araya getiren Erdoğan iktidarıdır. Gezi’nin suçla ilişkilendirilmesine boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Karanlık gider, Gezi kalır. Selam olsun Türkiye’nin ve dünyanın aydınlık geleceğine” 

 

Ali Çerkezoğlu: ‘Yaptık gene yaparız’

“Bu ülkenin en güzel günlerinde yaralı olan arkadaşlarımızın yanında olmak için durmadık Gezi’de. Biz bu ülkenin yurttaşıyız. Herkes gibi bu ülkede doğaya, parka sahip çıkarak birer yurttaş olarak öfkemizi göstermekle sorumluyuz da” diyen Çerkezoğlu, “Yaptık gene yaparız. Bir organizma, canlı eğer boğmaya kalkarsanız son tepkisini bir öfkeyle gösterir. Gezi’de de olan budur. Milyonlarca insan küçücük bir Gezi Parkı’nı bile çok gören anlayışa karşı sokağa çıkmıştır. Bu yargılama sürecinde hukuki süreç ortadan kalkmış durumda. Yapılacak çok şey var, yapılması da gerekir. İddianameye bakıldığında hukuki yargılamanın ortada olmadığı çok açık. Yapılması gereken Gezi’ye sahip çıktığımız gibi arkadaşlarımıza da sahip çıkmaktır”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler