Gevşeme politikalarındaki başarısızlık üzerine bir kelam edilecek mi?

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu öğrencilerinin hazırladığı “Korona Günlüğü”nün 2 Temmuz 2020 tarihli çalışması yine çarpıcı veriler içeriyor.

Gevşeme politikalarındaki başarısızlık üzerine bir kelam edilecek mi?

SiyasiHaber

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu öğrencilerinin hazırladığı “Korona Günlüğü”nün 2 Temmuz 2020 tarihli çalışması yine çarpıcı veriler içeriyor.

nur1

Fahrettin Koca'ya sorular

Çalışmanın “Görüş” bölümünde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya aşağıdaki sorular yöneltilmiş.  

Komşu ülkeden Cizre ve Şırnak’a neden bulaş oldu, sınır kapılarında önlemler de yetersizlik mi söz konusu, tamamen gevşetilerek vazgeçildi mi?

Sınır kapılarında yeni normal dönemine mi geçtik?

Gaziantep ve Diyarbakır’da artan vakaların gevşeme politikaları ile bir ilgisi var mı?

Mültecilerde Covid-19 pozitifliği nedir?

Halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala’ya ‘’halkı yanlış bilgilendirmek” ve “paniğe yönlendirmek’’ suçlaması yaparken Bursa’daki vaka artışı nedendir?

Vatandaşın önlemlere uymaması cevabı ile yetinelim mi?

Başkent Ankara’da hatta TBMM dahi vaka artışını nasıl açıklıyorsunuz?

Gençlerdeki bulaş neden arttı?

Gevşeme politikalarındaki başarısızlık üzerine bir kelam edilecek mi?

Aynı bölümün öneriler bölümünde ise, “toplum Covid-19’a karşı kendi öz savunmasını güçlendirmek zorunda” denirken “Sağlık muhalefeti olarak talep etmenin ötesine geçmeliyiz. Marmara Depremi, Van depremi, Gezi, Suruç çadırkent süreçlerindeki toplumun öz gücünü ortaya çıkartma deneyimi bugün için de bizlere yol gösterici dersler ile dolu. Pandemi ile birlikte nasıl yaşayacağımıza birlikte karar vermenin mekanizmalarını yaratma en önemli önceliğimiz olarak önümüzde duruyor” denildi.

nur2

Vakaların yarısından fazlası İstanbul’da

Çalışmanın “Mevcut Durum - Salgının Kontrolü - Sağlık Çalışanlarının Sağlığı” bölümü, pandemi sürecinin Türkiye ve dünyada geldiği noktaya dair bilgiler içeriyor.

Pandemi dünyada korku salmaya başladı. Birinci dalga ile boğuşan ülkeler yanında salgını kontrol altına alan ülkelerde de ikinci dalga tehdidi devam ediyor. Dünya genelinde toplam vaka sayısı 10.8 milyonu geçti,  can kaybı 520 bine yaklaştı. Bulaştırma potansiyeli olan aktif hasta sayısı da 4 milyon 260 bine yaklaştı. Yeni vaka sayısında dün rekor kırılarak 197 bin kişi sınırına dayandı. Önümüzdeki günlerinde yeni vaka sayısında 200 binli sayıları göreceğiz. Günde 4 binin üzerinde yani vaka bildirimi yapan 8 ülke var.  ABD 51 bini, Brezilya 44 bini, Hindistan 19 bini, Güney Afrika 8 bini geçti.

Hal böyle iken gevşeme politikaları tüm dünyada gündemde. Ekonominin yara almaması ve turizmin getireceği gelir hükümetleri zor durumda bıraktı. Vatandaşa yüklenen sorumluluk ve maske kullanımı esaslı önlemler tüm dünyada revaçta. DSÖ liderinin çığlıklarına kulaklar kapalı. İstikrarsız politikaları nedeniyle DSÖ’nün toplum nezdinde de itibarı epey zedelendi.

nur3

Türkiye’de son 24 saatte 1,192 kişi hastalığa yakalandı. Can kaybı ise 19’a yükseldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı il verilerine göre hala vakaların yarısından fazlası İstanbul’da. Koca, “Ankara, Bursa, Konya, Diyarbakır ve Gaziantep vakaların en çok yükseldiği illerdir. Cizre ve Şırnak özelinde vaka sayılarımızın arttığını, komşu ülke nedeniyle ortalamanın üzerinde bir artış olduğunu, sağlık kuruluşlarımızın da eksiklerini tamamlama gayreti içinde olduğumuzu, şu anda bu ihtiyacı karşılayamayacak durumda olmadığımızı, bütün tedbirleri aldığımızı, belirtilen bahsedilen şekliyle bir sorun olmadığını söyleyebilirim. Toplam vaka sayılarının en düşük olduğu iller Gümüşhane, Tunceli, Kars, Burdur ve Bartın. Vaka sayısında istikrarlı azalma gösteren 5 ilimiz Tekirdağ, Balıkesir, Samsun, Kırşehir, Düzce. Gümüşhane’de ise iki haftadır hiç vaka görülmemiştir‘’ dedi.

Fahrettin Koca, vakaların yaş dağılımı hakkında da bilgi verdi: ‘’Son bir ayda Covid-19 pozitif çıkan vakaların yaş ortalamasında düşüş eğilimi göze çarpıyor. Hareketlilik arttıkça daha fazla gencimizin taşıyıcı olduğu anlaşılıyor. Büyüklerimizi evde izole ederek korumayı başarmıştık. Ancak bugün dünden daha fazla risk altındalar. Salgın boyunca vefat edenlerde 60 yaş üzeri ve hastalığı olanların oranı yüzde 72’ye yakındır. Yoğun bakım hastalarımızdaki artışla birlikte entübe hastaların yaş ortalaması daha da yükselmektedir. Bir önceki ay 65,2 olan yaş ortalaması bu ay sonunda 67,4’e yükseldi… Covid-19 salgınınin kontrol altına alınması için toplumsal bağışıklığın %60-70 olması bekleniyor. Bu demek oluyor ki aşı bulunmadığı sürece pandemi ile birlikte uzun sure yaşayacağız.”

İstanbul’da vaka sayısının en yoğun olduğu yerleşim yerleri olarak Bağcılar, Bahçelievler, Esenler, Güngören, Fatih (Akdeniz ve Fevzipaşa caddeleri, Kariye Müzesi’nin arka kısmı), Gaziosmanpaşa, Kağıthane (Girne caddesi), Sultanbeyli ve Sultangazi ilçeleri gösteriliyor. Bu bölgeler nüfus yoğunluğunun ve işçi nüfusunun fazla olduğu yerler. En düşük riskli olan ilçeler ise Şile, Silivri, Sarıyer, Kadıköy, Çatalca, Büyükçekmece ve Beşiktaş olduğu belirtiliyor.

nur4

Maskenin Covid-19’un yayılmasını önleyici etkisi

ABD’de yapılan bir araştırma, maske takmanın Covid-19’un yayılmasına karşı önleyici etkisini bir kez daha ortaya koydu. Araştırma, ev yapımı maskelerin hangilerinin daha etkili olduğuna dair çarpıcı verileri de ortaya çıkardı. Hiç maske takılmadığı zaman, virüs bulaştıran damlacıklar 50 saniye içinde yaklaşık 3.7 metre kadar uzağa gidebiliyor, maske takıldığında bu mesafe sadece santimetrelerle ölçülüyor. Deneyde, ev yapımı, çok katmanlı olarak dikilmiş ve sıkı oturan bir koton maske, damlacıkları en iyi koruyan seçenek oldu. Bu maskede damlacıklar yüzden sadece 1 santimetre uzağa gitti. Koni şeklindeki bir maskede, damlacıklar yüzden 20 santimetre uzaklaştı. Virüsün bulaşmasını engellemek açısından en yanlış maskeninse, elastik t-shirt kumaşından yapılmış, tek katmanlı bandana maskeler ile katlanmış mendiller olduğu tespit edildi. Damlacıklar bandana maskelerde 1 metre uzağa, mendil maskelerde de 30 santimetre uzağa kadar gitti.

Uludağ Üniversitesi, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Grubu Üyesi Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında soruşturma açtı. Bursa Valiliği’nin ihbarının ardından açılan soruşturmada Pala, “halkı yanlış bilgilendirmek” ve “paniğe yönlendirmek”le suçlandı. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmanın sonunda “görevsizlik” kararı verdi. Görevsizlik kararının ardından savcılık, soruşturma dosyasını Uludağ Üniversitesi’ne gönderdi ve üniversite yönetimi Pala hakkında soruşturma başlattı.

İzmir Valiliği’nin il genelinde sağlık kurumlarında yapılacak toplantı, etkinlik ve eylemlere yasak getirmesi kararının ardından bugün Urla’da yapılan basın açıklamasına polis müdahalesi gerçekleşti. Polisin engelleme girişimi sonrası basın açıklamasına katılan ve doktor olduğunu ifade eden bir sağlık çalışanı, “Burası hastane, ben de doktorum. Ben nereye dağılacağım” diyerek polise tepki gösterdi

Düğünler sadece bizde tehlikeli değil… Hindistan’ın kuzeyindeki Bihar Eyaleti’nde bir düğüne katılan 111 kişinin koronavirus testi pozitif çıktı. Yerel medyaya göre damat da düğünün ertesi günü hayatını kaybetti.

nur5

Deniz Yıldırım

Salgın yönetiminde ayrımcılık uygulamaları

Bazı ülkelerdeki devlet yetkilileri Covid-19 salgını nedeniyle karantina kurallarını ihlal eden yakınlarını kayırmakla suçlanırken, Kolombiya’da bir belediye başkanı, kendi oğlunu, yeğenini ve “çok iyi bir arkadaşını” kendi elleriyle polise teslim etti.

Salgın yönetiminde ayrımcılık uygulamalarına her gün yenisi ekleniyor. Cezaevleri ve kanser hastalığının koronavirüs bulaşı için büyük riskleri olmasına karşın test sonucu pozitif çıkan bağırsak ve kolon kanseri hastası olan Deniz Yıldırım adlı mahpus yeniden cezaevine gönderildi. Yıldırım’ın eşi Birsen Yıldırım, eşinin yeniden cezaevine gönderilmesine tepki göstererek, “Tahliye edilmesi için eşimin başına daha neler gelsin” dedi.

Hollanda Bayındırlık Bakanı Cora van Nieuwenhuizen, hükümetin uyarılarına rağmen Türkiye’ye tatile gidilmesini ‘sorumsuzluk ve anti sosyallik’ olarak değerlendirdi. Van Nieuwenhuizen, ‘aile ziyaretlerinin zorunlu bir durum olmadığını’ belirterek, Hollanda’daki Türkiye kökenli göçmenlere, bu yıl ülkelerine gitmemeleri çağrısında bulundu.

nur6

Kayıhan Pala

COVID-19 İzleme Kurulu Üyesi Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala’ya soruşturma

Çalışma, “Sağlık muhalefeti - Toplumsal Mücadele” başlığı altında sağlık çalışanlarının etkinliklerine, taleplerine ve açıklamalarına yer veriyor.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), COVID-19 İzleme Kurulu Üyesi Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala’ya bilimsel açıklamalarından dolayı soruşturma açılması ile ilgili açıklama yaptı ve şunları paylaştı: “Prof Dr. Kayıhan Pala ve TTB COVID-19 İzleme Kurulu’nda yer alan bütün meslektaşlarımızın açıklama ve değerlendirmelerinin ilk elden muhatabı TTB Merkez Konseyidir. Sorulacak hesabı, açılacak soruşturması olanların öncelikle bilmesi gereken şey, halkın sağlığı, ülkenin geleceği söz konusu olduğunda bilimin ışığında her türlü eleştirel değerlendirmeyi yapmak TTB’nin ve oluşturduğu kurulların varlık nedenidir. Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve aynı zamanda TTB COVID-19 izleme grubumuzun üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala’ya üniversite yönetimi tarafından açılmış olan soruşturmayı hekimlik değerlerine ve Türk Tabipleri Birliği’ne açılmış bir soruşturma olarak görüyoruz. TTB Merkez Konseyi, bağlı Tabip Odaları ve hekimlik değerlerine sahip çıkan bütün hekim ve sağlık çalışanlarıyla birlikte Dr. Kayahan Pala’nın ve savunduğu değerlerin yanında olacağımızı ilan ediyoruz.”

nur7

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ‘4/B’lilerin Kadroya Geçirilmesi Talebiyle Eylemdeydik: Herkese Güvenceli İş, Güvenli Gelecek’ talebi ile dün illerde açıklamalar gerçekleştirdi. Eyleme Dev Sağlık-İş, tabip odaları ve KESK’e bağlı sendikalar da destek verdi.

SES Dersim Şubesi, Covid-19 salgını şartlarında sağlık çalışanlarının koşullarına dikkat çekmek amacıyla Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yaptı. SES Eş Başkanı Serap Kahraman’ın yaptığı açıklamada, SES’in tespit ettiği veriler ışığında Nisan ayından itibaren ülke genelinde 7 bin 428 sağlık çalışanının enfekte olduğunu, 23’ü hekim 43 sağlık çalışanının da yaşamını yitirdiğini belirtti. Kahraman, taleplerini ise şöyle sıraladı: “Çalışan tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine beş günde bir yaygın test yapılmalı. Corona virüsü meslek hastalığı olarak kabul edilmeli ve iş kazası raporu tutulması zorunlu olmalı. Temel ücretin en düşüğü yoksulluk sınırının üstünde olacak şekilde yükseltilmeli. Yapılacak olan tüm ek ödemeler maaş ve emekliliğe yansıtılmalı, 3600 ek gösterge ve yıpranma payı da verilmeli. Sağlık alanında yeni atamaların kadrolu güvenceli yapılmalı, 4B, 4C, 4D, 3+1, sözleşmeli taşeron, ücretli vekil vb. istihdam modelleri ile çalıştırılan bütün sağlık ve sosyal hizmet emekçileri 4A kadrosuna geçirilmeli.”

“Korona Günlükleri”nin tamamı aşağıdaki linkte.

http://atasoyersaglikpolitikaokulu.org/korona-gunlugu-2-temmuz-2020/

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler