Genetik uzmanı Kızıl: Türkiye'nin önünde iki seçenek var ve ikisinin arası yok

Çağhan Kızıl: "Türkiye'nin önünde iki seçenek var. Ya şu an için başarılı görünen ülkelerin modellerini uygulamak ya da salgının yayılmasını engellemede başarısız olan ülkelerin modellerini uygulamak. Bu ikisinin arası ne yazık ki yok. Eğer bir karar verilmezse doğa kendi kararını çoktan vermiş gibi görünüyor."

Genetik uzmanı Kızıl: Türkiye'nin önünde iki seçenek var ve ikisinin arası yok

 

SiyasiHaber

Dresden Teknik Üniversitesi’den genetik uzmanı Doç. Dr. Çağhan Kızıl, Twitter’dan yaptığı paylaşımda koronavirüsle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Çağhan Kızıl, “Dünyada 621 bin korona virüsü vakası var. Bilinen ve kapanan vakalar (iyileşip taburcu olmak ya da yaşamını kaybetmek) 166.025. 28.622 kişi yaşamını yitirdi. Bu kapanmış vakaların %17’si ediyor. Ağır vakaların teşhisi daha kolay olduğu için bu sayı ilk başta söylenen %2’den yüksek. Zaten öyle görünüyor ki toplam öldürücülük endeksi de maalesef beklenenden yüksek olacak” dedi.

Genetik uzmanı Kızıl, ülkelere göre sonlanan vakalarda ölüm oranının ABD’de yüzde 40.4, İtalya’da yüzde 45, Çin’de yüzde 4, İspanya’da yüzde 32, Fransa’da yüzde 26, Britanya yüzde 88, Almanya yüzde 6, Güney Kore’de yüzde 3 ve Türkiye’de yüzde 69 olduğunu aktardı.

 

Ölüm oranı düşük ülkelerde test fazla sayıda

Ölüm oranıyla test sayısı arasında karşılaştırma yapan Kızıl, “En düşük oranlar Çin, G. Kore ve Almanya. Bu ülkelerin ortak özelliği yüksek sayıda test yapmaları, sıkı karantina uygulamaları, yüksek vaka takibi ve sağlık imkanlarını olabildiğince yüksek tutmaları. İtalya, İspanya, İtalya, Britanya ve Amerika gibi yüksek oranlara sahip ülkelerin ortak özellikleri ise karantina uygulamalarındaki yetersizlik ve sosyal etkileşimi düşürmemek. Bir aşamadan sonra karantina ve sokağa çıkma yasakları da ise yaramıyor, bunu İtalya’dan görüyoruz” dedi.

 

Türkiye açık ara önde

Vaka sayılarında Türkiye’deki artışın yüksek olduğuna dikkat çeken Çağhan Kızıl, “Türkiye’nin önünde iki seçenek var. Ya şu an için başarılı görünen ülkelerin modellerini uygulamak ya da salgının yayılmasını engellemede başarısız olan ülkelerin modellerini uygulamak. Bu ikisinin arası ne yazık ki yok. Vaka sayılarındaki artışa baktığımızda Türkiye açık ara önde. Eğer bir karar verilmezse doğa kendi kararını çoktan vermiş gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

 

Çağhan Kızıl twitterda şu paylaşımları yaptı:

c5xuuX

2fvh6k

RaIP1s

93cvBc

Raz6YU

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler