Genel-İş, Kadıköy Belediyesi binasına grev kararını astı

Kadıköy Belediyesi'nde 6 aydır süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ilerleme kaydedilememesi üzerine DİSK'e bağlı Genel-İş, belediye binasına grev kararını astı.

Genel-İş, Kadıköy Belediyesi binasına grev kararını astı

DİSK’e bağlı Genel-İş ile Kadıköy Belediyesi arasında süren toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmeleri yaklaşık 6 ayı geride bırakmasına rağmen henüz bir aşama katedilemedi. Genel-İş Kadıköy Belediyesi önünde yaptığı eylemle belediye binasına grev kararını astı.

Eylemde yapılan açıklamada “Yerel seçimler öncesi seçim dönemi ve sonrasındaki yapıcı ve sabırlı tutumumuz göz ardı edilemez. Çok iyi biliyoruz ki artık sabrımız ve zamanımız kalmadı. Gönül isterdi ki bu kadar zamandan sonra grev kararı değil TİS bağıtlamasını halaylarla kutlayalım” denildi.

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

OHAL döneminde çıkartılan KHK garabetinin sonucu olan Yüksek Hakem Kurulu TİS zorlamasının karşısında söylenecek sözümüz olduğu için buradayız.

Hakkımız olan asgari ücret farkının verilmesini istediğimiz için buradayız.

Belediyede çalışma saatlerinin eşitlenmesi adına işçilerin yüzde 65’inin çalıştığı gibi bizlerde haftalık 40 saat çalışmak istediğimiz için buradayız.

Uygun bir yemek ücreti almak için buradayız.

Daha önce özgür toplu iş sözleşmeleri olup, şimdi bizler gibi bu toplu iş sözleşmesine dahil olan otopark çalışanlarının haklı talepleri için buradayız.

Yani işin özü insan onuruna yakışır çalışma şartları ve ücret talebi için bir araya geldik ve grev kararımızı asıyoruz. Umuyoruz ki 28.05.2019 tarihinde greve çıkmadan önce karşılıklı anlayışla belediye yönetimi ile TİS bağıtlanarak hepimiz için iyi bir sonuca ulaşabiliriz. Çünkü seçme-seçilme özgürlüğünün ayaklar altına alındığı hukuk ve adaletin görmezden geldiği bu karanlık günlerde birbirimizle kavga etmeye değil dayanışmaya ihtiyacımız var.

(SendikaOrg)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler