Gençler 'ekolojik talana karşı' pedal çevirdi

HDP Van Gençlik Meclisi, “Ekolojik talana karşı gençlik harekete geçiyor” sloganıyla Zilan bölgesinde yapımı devam eden HES projesine karşı bisiklet turu yaptı.

Gençler 'ekolojik talana karşı' pedal çevirdi


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Gençlik Meclisi üyeleri, Erciş ilçesine bağlı Zilan bölgesinde yapımı süren Hidroelektrik Santrali'ni (HES) projesine karşı bisiklet turu düzenledi. Ekolojik talana karşı gençlik harekete geçiyor” söylemiyle yapılan bisiklet turuna, kent Milletvekili Muazzez Orhan Işık ve Gençlik Meclisi üyeleri katıldı. HDP Erciş ilçe örgütü önünde yapılan basın açıklamasını, Gençlik Meclisi sözcüsü Sinem Çetin okudu. Açıklamanın ardından gençler, "Sende ayağa kalk", "Kapitalizme karşı harekete geç", "Ekolojiye darbe var" dövizleriyle, balonlarla süsledikleri bisikletlerle pedal çevirdi.  HDP Erciş ilçe örgütü önünde başlayan bisiklet turu, Çevre yoluna kadar devam etti. Bisiklet turu yapan gençler burada, "Ji boy Gelîyê Zilan tu jî rabe ser pîya" sloganlarıyla etkinliği sonlandırdı. 


 
'Zilan Deresi katliamla karşı karşıya'
 
AKP iktidarı tarafında, 2014 yılında Zilan Deresi'ne HES yapılması için başlatılan çalışmalar, köylülerin ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin itirazı üzerine Danıştay kararı ile durdurulduğunu hatırlatan Çetin, "2015 yılında Danıştay 6. dairesinin kararıyla yapımı durdurulmasına rağmen doğa düşmanı iktidar, HES projesinin yapımını yeniden başlattı. Rant uğruna bu coğrafyaları tahrip eden iktidar zihniyeti, tekelci anlayışından ödün vermeyerek, bölge halkının da geçim kaynaklarını bitilmesine sebep oluyor. Kürdistan coğrafyasında her türlü tahribatı yaratıp, Kürt’ün kültürüne, tarihine, inancına son vermeye çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız. Tarihte 15 bini aşkın Kürt’ün katledildiği Zilan Deresi bugün de ekolojik bir katliamla karşı karşıya. Yandaş müteahhitlerine sermaye kazandırmak için Hasankeyf'i kaz Dağlarını talan eden doğa karşıtı zihniyetin sahibi, bugün de tarihi acılarla dolu olan Zilan Deresi'ni katlediyor" dedi.  


 
'Gençlik tarihsel mirasına sahip çıkacak'
 
HDP Gençlik Meclisi olarak Kaz Dağları, Munzur Gözeleri, Cudi, Lice ve Bagok'u yok etmeye çalışanların karşısında olacaklarını vurgulayan Çetin, şunları söyledi: "AKP-MHP iktidarının sömürüsüne karşın HDP Van Gençlik Meclisi olarak, iktidarın ekoloji düşmanlığı politikalarına dur demek için, buna karşı hep birlikte harekete geçmek için burada bulunmaktayız. Bilinmelidir ki; gençlik geleceğin yeşil alanları ve toplumsal barışı olacaktır. Gençlik Zilan Deresi'nin, Hasankeyf'in, Munzur Gözeleri'nin tarihsel mirasına sahip çıkacaktır."  


 
'Karşı durmaya devam edeceğiz'
 
Açıklamadan sonra kısa bir konuşma yapan milletvekili Muazzez Orhan Işık, Zilan Deresi'ne yapılmak istenen HES'in yapım aşaması ve sonrasındaki atıkların, Zilan Deresi çevresinde bulunan bitki örtüsünü ve hayvan popülasyonunu katlettiğine dikkati çekerek, "HES'ler doğa talanıdır. Yaşamımızın daha fazla kısalması ve yok olması demektir. Suyun akışının değiştirilmesi, doğal dengenin bozulmasıyla birçok afet yaşanmaktadır. Bizler, her zaman doğa talanının karşısında olduk. Zilan örneğinde olduğu gibi, bugün Türkiye'nin birçok yerinde yapılmak istenen HES'lere, barajlara ve termik santrallere karşı durmaya devam edeceğiz. Bu doğa talanının önüne geçmek için eylem etkinliklerimize ve mücadelemizi sürdüreceğiz" diye belirtti.  

(MA)
 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler