Geceden kuyruğa girdiler: 1200 kişilik işe 60 bin başvuru

Türkiye Taş Kömürü Kurumu'nda işçi olmak için binlerce kişi geceden kuyruğa giridi, İŞKUR yetkilileri sabah saat 10.00 itibarıyla başvuruların 60 bine ulaştığını açıkladı.

Geceden kuyruğa girdiler: 1200 kişilik işe 60 bin başvuru

Zonguldak ve Bartın'da, Türkiye Taş Kömürü Kurumu'na (TTK) işçi alınacağını duyan binlerce vatandaş gece saatlerinden itibaren uzun kuyruklar oluşturdu. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'nde gece sıraya girenlerin oluşturduğu yoğunluk gündüz de devam etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl düzenlediği Zonguldak mitinginde, TTK'ya ilk etapta 1000, ikinci etapta 500 olmak üzere toplam 1500 yeraltı üretim işçisi alınacağını söylemişti. İlk 1000 işçi için Zonguldak'a 700, Bartın'a 200 ve Karabük'e 100 kontenjan ayrıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile TTK Genel Müdürlüğü yetkilileri; 18 yaşını tamamlamış, 32 yaşından gün almamış ve diğer şartları taşıyan adayların başvurularını 12 Şubat Salı günü saat 00.01'den itibaren Çalışma ve İş Kurumu'nun (İŞKUR) internet sitesi ile 'Alo 170'ten almaya başladı. İşe başvurmak isteyenler ise gece saatlerinden itibaren Zonguldak ve Bartın'daki Çalışma ve İş Kurumu il müdürlükleri önünde uzun kuyruklar oluşturdu. İl müdürlüklerindeki yoğunluk, sabah saatlerinde de sürdü. Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Gönül Demirsu'nun internetten, 'Alo 170'ten, ilçe ve belde belediyeleri ile Ticaret Sanayi Odalarından başvuruların alındığını duyurmasına rağmen yeraltı üretim işçisi olmak isteyenler, beklemeyi sürdürdü.

Sabah saatlerinde başvuru 60 bine ulaştı

İŞKUR yetkililerinden alınan bilgiye göre, diğer başvuru noktalarıyla birlikte gece alınmaya başlanan başvurular sonucu sisteme saat 10.00 itibarıyla 60 bin giriş oldu. Yetkililer, başvuru sayısının son gün olan 18 Şubat Pazartesi saat 00.00'dan sonra açıklanabileceğini kaydetti.

(Artı Gerçek)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler