GDO’lu mısır ve soyaya onay

Biyogüvenlik Kurulu tarafından onaylanan 3 yeni GDO’lu ürünle birlikte genetiği değiştirilmiş GDO’lu ürün sayısı 39’a çıktı.

GDO’lu mısır ve soyaya onay

Türkiye’de kontrolsuz biçimde veya kaçak yollarla sokulan birçok gıda ürününde GDO’lara rastlanması bir tesadüf değil. Gümrüklerde bir takım ilişkiler ile GDO’lu ürünlerin her gün Türkiye’ye sokulduğuna dair inanç çok yüksek. Bunun en temel nedeni ise AKP’nin GDO’lu hayvan yemlerine vermiş olduğu izinler ve gümrüklerde ara sıra yakalanan GDO’lu ürünler olduğu biliniyor. Tarım Bakanlığı’na bağlı Biyogüvenlik Kurulu (BGK), Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) konusunda 4 karar aldı. Kurul, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği İktisadi İşletmesi’nin (BESD-BİR) genetiği değiştirilmiş 2 mısır ve 1 soya geninin yem amaçlı ithalatı için yaptığı başvuruyu kabul etti. BESD-BİR’in, genetiği değiştirilmiş 2 mısır ve 1 soya geninin yem amaçlı ithalatı için yapılan başvuruyu BGK kabul eden kurul, bu ürünleri basitleştirilmiş işlem kapsamında değerlendirilmesine karar verdi.

GDO’lu 39 ürün yasal!

Biyogüvenlik Kurulu tarafından onaylanan 3 yeni GDO’lu ürünle birlikte genetiği değiştirilmiş GDO’lu ürün sayısı 39’a çıktı. Daha önce 26 mısır ve 10 soya genine ithal izni verilmiş ve bu genler yem amaçlı olarak ithal ediliyor. Şirketlerin sınırsız taleplerini karşılamaya alışkın olan AKP bürokratları, ilk kez yetki aşımından korktukları için GDO bulaşmış ürünler için karar vermekten kaçındı. En çok tartışılan konulardan biri olan GDO bulaşanı ile ilgili yasal düzenleme talebinde bulunan bir firmanın başvurusu, Biyogüvenlik Kurulu’nda “yetkimiz yok” denilerek kabul edilmedi. Kurul’un kararı ise şöyle, “LESAFFRE firması tarafından Biyogüvenlik Kurulu’ndan GDO’suz ürün üreten ve söz konusu firmanın kontrolü dışında karşılarına çıkan ve özel sektörü, kamuyu ve adli mercileri meşgul eden GDO bulaşanı konusunun tüketici açısından risk oluşturmayan bir şekilde acil olarak çözüme kavuşturulması için mevzuatta çözüme yönelik bir düzenlemenin yapılması talebi değerlendirilmiş ve Biyogüvenlik Kurulu’nun bu konuda yasal düzenleme yapma yetkisinin bulunmadığına karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: Özgürlükçü Demokrasi

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler