Gazi Katliamı'nda yaşamını yitirenler anıldı

12 Mart 1995'te Gazi Mahallesi'nde 5 kıraathane ve bir pastanenin taranmasıyla başlayan olaylarda katledilen 22 kişi anıldı.

Gazi Katliamı'nda yaşamını yitirenler anıldı

İstanbul'da Alevi yurttaşların yoğun yaşadığı Gazi Mahallesi'nde 12 Mart 1995 günü 5 kıraathane ve bir pastanenin taranmasıyla başlayan olaylarda yaşamını yitiren 22 kişi anıldı. Alevi örgütleri tarafından düzenlenen anma için yüzlerce kişi Gazi Mahallesi Cemevi önünde bir araya gelerek eski Gazi Karakoluna yürüdü. 'Gazi, Ümraniye katliamını unutmadık unutmayacağız' pankartı ve üzerinde yaşamını yitirenlerin fotoğrafları bulunan dövizler taşındığı yürüyüşe yüzlerce kişi katıldı. 

HDP Milletvekili Musa Piroğlu'nun da katıldığı yürüyüşe mahalle esnafı ve çevrede bulunan okullardaki öğrenciler de slogan ve alkışlarla destek verdi. Olayların başladığı yere yürüyen kitle yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu yaptı.

Burada aileler adına açıklama yapan Erkan Şimşek, 24 yıl önce bagajında şoför Mesut Efe'nin cesediyle birlikte ilerleyen ticari taksiden açılan ateş sonucu Dostlar, Cihan, Yavuz Kardeşler, Doğu kahvehaneleriyle Sarıcıoğlu Pastanesi'nin kurşun yağmuruna tutulduğunu hatırlattı. Saldırının Alevisi, Sunnisiyle tüm halka yapıldığını belirten Şimşek, "Bu katiller nasıl ortadan kayboldu? Gazi halkı bunu biliyordu. Bu nedenle öfkesi sel oldu ve Gazi karakoluna akmaya başladı" dedi.

Katillerin yakalanmasını isteyen halka bu kez de güvenlik güçlerinin ateş açtığını dile getiren Şimşek, "Gazi halkının zalime ve zulme direnişi, sokağa çıkma yasağına, katliamlara, devletin polisinin sergilediği vahşet görüntülerine, 18 şehit, yüzlerce yaralıya rağmen 3 gün boyunca sürmüştür. Birçok ilde ve Avrupa ülkelerinde Gazi halkına destek yürüyüşleri yapılmış, Ümraniye'de Gazi halkına destek vermek, katliamı protesto etmek isteyen kitleye, bir okulda pusuya yatmış katiller tarafından ateş edilerek 4 canımız katledilmiştir" şeklinde konuştu.

Şimşek yargı sürecine ilişkin de şunları söyledi:

"Sadece katil polislerden Adem Albayrak'a 4 kişiyi öldürmekten 3,5 yıl, Mehmet Gündoğdu'ya 2 kişiyi öldürmekten 1 yıl 8 ay ceza verildi. Yani, günlerce süren olaylardan sadece 2 polis sorumlu tutuluyordu. Gazi'de yaşanan bu katliamdan; dönemin başbakanı Tansu Çiller, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Emniyet Genel Müdürü İstihbarat Daire Başkanı Hanife Avcı, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, İstanbul Emniyet Müdürü Nejdet Menzir ve bunların tetikçileri sorumludurlar ve cezalandırılmalılar."

Ülkenin yoğun bir tecrit altında olduğunu vurgulayan Şimşek, "KHK'lerle emekçiler işlerinden edildi, Kayyım zihniyetiyle halkların iradesi yok sayıldı. Çocuk istismarı yüzde 90'lara vardı. İnanç diktası ve asimilasyon cenderesinde tüm okullarda zorunlu din dersleri, her okula mescit yaklaşımı Alevilere ve inanç kimliklerine zülüm uygulanmakta. Basın, cemevi ve kurum yöneticileri hukuksuzca tecrit edilmekte. Hukukçular içeride ve açlık grevinde. Cezaevlerinde açlık grevleri yayılmış durumda. Leyla Güven 125 gündür tecride karşı açlık grevinde ve geri dönülemez riskli eşikte. Kürt halkına 'Defol git' diyen, kendi dışında herkesi yurt içinde ve yurt dışında terörist gören bir garabet ile karşı karşıyayız. Bir 'Cinnet İttifakı'na dönüşen beka sorunu şizofrenisi halklara karşı yeni katliamların kapısını aralıyor. Ve bizlere düşen onurlu bir gelecek için direnmektir" ifadelerini kullandı. Şimşek, yeni katliamlar yaşanmaması için mücadeleye devam edeceklerini ifade etti.

Açıklamanın ardından katliamın yaşandığı yere karanfiller bırakan kitle mezarlığa yürüdü. 

Anmanın ardından Gazi Cemevi'nde lokma dağıtıldı. 

(Mezopotamya Ajansı)

Etiketler: Gazi Katliamı, anma

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler