Gazi direnişinde yitirilenler mezarları başında anıldı

Gazi Mahallesi’nde ve ardından Ümraniye’de 1995 yılında yaşanan direniş ve katliamda öldürülen 22 kişiden 3’ü mezarları başında anıldı. Berkin Elvan’ın vurulduğu yere de karanfiller bırakıldı.

Gazi direnişinde yitirilenler mezarları başında anıldı

Haber: Ahmet Turan

Gazi ve Ümraniye direniş ve katliamlarında polis kurşunuyla öldürülenlerden Mümtaz Kaya ve Reis Kopal Alibeyköy Mezarlığı'nda, Ali Yıldırım Kağıthane Mezarlığı’nda mezarları başında anıldı. Anmayı gerçekleştiren topluluk daha sonra Berkin Elvan’ın vurulduğu yere karanfiller bıraktı.

Gazi Şehitleri Aileleri, Gazi Cemevi, PSAKD Gazi Şehitleri Cemevi ve mahalle muhtarlarının katıldığı anmalarda topluluk adına Nevzat Altun ve Zeynel Odabaşı birer konuşma yaptı.

Anma etkinliklerinin yapıldığı yerlerde yoğun polis yığınağı ve denetiminin olması dikkat çekti.

Gazi’de yarın yürüyüş ve anma etkinlikleri yapılacak.

Gazi direnişinin 22. Yılında yarın Gazi Mahallesi’nde 11.00’den itibaren yürüyüş ve anma etkinlikleri yapılacak.

Ne olmuştu?

Gazi direniş ve katliamı, (Gazi Mahallesi olayları) 12 Mart 1995 tarihinde İstanbul'un Sultangazi İlçesi'ne (o dönemde Gaziosmanpaşa) bağlı Gazi Mahallesi'nde karanlık güçlerin kahveleri ve pastaneleri taramasıyla başladı.  Mahalle halkı bu saldırıyı protesto etmek için toplanıp yürüyüşe geçti. Protesto eylemleri Ümraniye’ye de sıçradı ve olaylar 4 gün sürdü.  

Polisler halkın üzerine ateş açtı ve polis kurşunlarıyla toplam 22 kişi yaşamını yitirdi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler