Gazetecilerden beş ilde protesto: Gazetecilik Suç Değildir

Türkiye Gazeteciler Sendikası, gazetecilerin tutuklanmalarını Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır ve Adana'da protesto etti.

Gazetecilerden beş ilde protesto: Gazetecilik Suç Değildir

 

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) gazetecilere ve basın kuruluşlarına yönelik baskılara ve son günlerde yaşanan gazeteci tutuklamalarına karşı beş ilde eylem yaptı. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır’da basın açıklamaları yapan TGS üye ve yöneticileri, verilen tutuklama kararlarının siyasi olduğunu belirtti.

Oda tv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Oda tv muhabiri Hülya Kılınç, Oda tv Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, Yeni Yaşam Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser ve Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik’in tutuklanmasını protesto eden TGS, Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

“Gazetecilik Suç Değildir” pankartının açıldığı eylemde, basın açıklamasını TGS İstanbul Şube Başkanı Banu Tuna okudu.

Dış politikadaki gelişmeler nedeniyle gazetecilerin hedef haline getirildiğini söyleyen Tuna, “Türkiye son 15 gün içinde yine gazeteci tutuklamaları ve yargılamalarıyla gündemde. Son 15 gün içerinde 28 meslektaşımız gözaltına alındı, 8’i tutuklandı. Gazetecilik kamu çıkarlarını korumak için yapılan bir meslektir. Gazeteciliğin gayesi; yönetenleri ya da bir kesimi, onların çıkarlarını korumak değil toplumun çıkarlarını korumaktır” dedi.

Gazetecilerin hukuksuz bir biçimde tutuklandığı bir ülkede demokrasiden, insan haklarından, birlikten, beraberlikten bahsedilemeyeceğini söyleyen Tuna, “Adalet istiyoruz çünkü, kendi çıkarlarımız için değil ülkenin çıkarları için yazıyoruz. Adalet istiyoruz çünkü, gazetecilik suç değildir. Buradan Adalet Bakanı’na çağrıda bulunuyoruz ve gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklanan meslektaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Hukuk ve adalet, bir gün herkes için gerekli olacaktır” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler