Gazeteci Pelin Ünker’in ‘Paradise Papers’ davası 28 Nisan'a ertelendi

Gazeteci Pelin Ünker’in Cumhuriyet’te yayımlanan Paradise Papers yazı dizisi hakkında Çalık Holding’in açtığı tazminat davasının 4. Duruşması bugün görüldü. Dava 28 Nisan’a ertelendi. Duruşmaya Cumhuriyet Gazetesi avukatlarının katılmaması dikkat çekti.

Gazeteci Pelin Ünker’in ‘Paradise Papers’ davası 28 Nisan'a ertelendi

 

SiyasiHaber

Gazeteci Pelin Ünker’in Cumhuriyet’te yayımlanan ve Albayrakların Malta’daki off-shore hesaplarına da değinen Paradise Papers  yazı dizisi hakkında Çalık Holding’in açtığı tazminat davasının 4. duruşması bugün İstanbul 21. Asliye Hukuk Mahkemesinde görüldü. Mahkeme’de Cumhuriyet Gazetesi avukatlarının bulunmaması dikkat çekti.

Mahkeme, Pelin Ünker’in Paradise Papers haberleri nedeniyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı dosyaya dair verilen düşme kararı kesinleşmişse, karar suretinin mahkemeye gönderilmesi için yazı yazılmasına karar verdi. Davayı 28 Nisan 2020 tarihine erteledi.

 

“Davalarla gazeteler üzerinde baskı ortamı yaratılıyor”

Gazeteci Pelin Ünker’in a Yalçın Abbas, Sınır Tanımayan  Gazeteciler Örgütü Türkiye sosyal medya hesabına verdiği demeçte, yolsuzluklar ve ekonomi haberciliğine karşı tazminat baskısının 2013 sonrası ivme kazandığını ifade ederek, “Haberler somut belgelere dayansa bile dava açılıyor, erişim engeli getiriliyor, tekzip gönderiliyor. Tazminat davaları açılıyor. Bu tazminat davalarının miktarı da hiç de azımsanacak tutarlar değil. Tazminat ödenmezse de Basın İlan Kurumu ilanları ve diğer ilan gelirlerine haciz uygulanıyor. Bu gazeteler için büyük bir mali yük. Dolayısıyla da bu büyük bir baskı ve oto kontrol ortamı yaratıyor” diye konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler