Gazeteci Murat İde saldırıya uğradı

Gazeteci ve İYİ Parti'nin Basın Danışmanı Murat İde, KRT'de 11:00'da yayınlanan "Burası Çok Önemli" isimli programdan sonra evine gitmek üzere yola çıktı. İde İstanbul Maslak'taki evinin önünde saldırıya uğradı.

Gazeteci Murat İde saldırıya uğradı

 İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in başdanışmanı, KRT TV programcısı, Yeniçağ gazetesi yazarı Murat İde evinin önünde saldırıya uğradı.

İde’yi yol boyunca 3 aracın takip ettiği, saldırıyı 7-8 kişilik bir grubun gerçekleştirdiği öğrenildi.

Tedavisinin ardından poliste ifade veren Murat İde şunları söyledi: “Benim ruhsatlı silahım var. O  yere düşünce onu görüp kaçtılar. Bir süredir bu konuda hadiseler oluyor diğer meslektaşlara da.  Bir süredir böyle bir bilgimiz vardı bir hazırlık olduğuna dair. daha dikkatli ve temkinli davranıyorduk. Yazılarla ilgili bir takım tehditler geliyordu ama bunları çok önemsemiyordum. Hoş olmayan şey fikri bir mücadelenin sokağa düşürülmüş olması. Hiçkimseye yakışmıyor. Hele ki geçmişte kıymet verdiğimiz insanların talimatı ile olması hakikaten yakışmıyor ama netice itibari ile yaşandı.”

KRT’nin haberine göre, İde hem KRT’deki programları hem Yeniçağ gazetesindeki yazıları nedeniyle MHP tarafından eleştiriliyordu. İde’nin uzun süredir ölüm tehditleri aldığı biliniyordu. Geçtiğimiz günlerde Sabahattin Önkibar, Yeniçağ gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ ve Yeniçağ eski Ankara Temsilcisi Ahmet Takan da saldırıya uğramıştı.

3 gün önceki yazısında Bahçeli'yi eleştirmişti 

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Kanal İstanbul” konusunda bir açıklamada bulunmuştu. Bahçeli, “Bu projeden hiçbir haklı ve meşru bahanesi olmadan rahatsızlık duyanlar şuursuz ve gayri millidir” diye belirtmişti.

Bahçeli’nin bu sözlerinden sonra arşivi hatırlatılmış ve 2011 yılında söz konusu proje ile ilgili söylediklerini gündeme gelmişti. Bahçeli, o dönem projeye dair, “Güya yeni bir kanal açıyorlar, adına da ‘İstanbul Kanalı ve bu bir çılgın proje’ diyorlar. Bu, soygun düzenini çılgınca sürdürecek bir projedir” ifadelerini kullanmıştı.

‘Devley bey, ben yoruldum’

Murat İde ise köşesinde, “Devlet Bey, ben yoruldum!” başlıklı bir yazı kaleme almıştı. Bahçeli’nin 2011 yılındaki sözleri İstanbul Bayrampaşa’da söylediğini belirten İde, kendisinin de o konuşma esnasında orada olduğunu hatırlattı. Bir zamanlar Bahçeli’nin yakınında olan isimlerden olan İde, 8 yıl içinde Bahçeli’nin “Kanal İstanbul” sözlerindeki değişiklik için, “Yok canım, yanlış okuyorum herhalde dedim. Dün, ‘Soygun düzenini çılgınca sürdürecek bir proje’ diyerek karşı çıkılan Kanal İstanbul’a, bugün karşı çıkanlara, ‘şuursuz ve gayrı milli’ demek. Bir gerekçe aradı içimdeki ses” diye ifade etti. İde, “Dün söylenenlere bir daha baktım. Bugün söyleneni bir kez, birkaç kez daha okudum. Ve karar verdim. Ben yoruldum. Ben usandım. Ben sustum” diye belirtti.

MHP hedef göstermişti

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, saldırıdan iki gün önce yaptığı yazılı açıklamada, “‘Ben yoruldum. Ben usandım. Ben sustum’ diyen ve açıklamaları çarpıtmak üzerine kurulu gazetecilik anlayışına sahip yabancı ‘ide’lere ‘Yorulmazsın, usanmazsın’ demiyoruz, ‘Sen utanmazsın, sen arlanmazsın’ diyoruz” diyerek İde’ye tepki göstermişti.

Akşener: Tehdide boyun eğmeyeceğiz 

İYİ Parti lideri Meral Akşener, resmi sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, “Basın danışmanım, korkusuz gazeteci @Murat_ide‘ye yapılan alçak saldırıyı şiddetle kınıyor, kardeşime geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Bilinsin ki; biz İYİ’ler, milletimiz için doğru bildiklerimizi daima cesurca söyleyecek, hiçbir tehdide boyun eğmeyecek ve asla susmayacağız” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler