Gazeteci Hüseyin Aykol cezaevinden çıktı

Gazeteci Hüseyin Aykol’un infazının durdurulması talebiyle avukatlarının yaptığı başvuru üzerine 107 gün sonra tahliyesine karar verildi.

Gazeteci Hüseyin Aykol cezaevinden çıktı

 Aykol, tutulduğu Sincan Cezaevi’nden çıktı. Aykol’u cezaevi çıkışında meslektaşları ve insan hakları savunucuları karşıladı.

Cezaevi önünde açıklama yapan Hüseyin Aykol, şunları söyledi:

“Sevinmek mümkün değil. Birçok arkadaşımız hala içerde. Benim çıkmam da, şimdilik… Hala iki tane devam eden davam var. İki tane istinafta davam var. Şu andaki de Yargıtay’a gönderildi. Yargıtay onaylayabilir de. Anladığımız kadarıyla kışı dışarıda geçireceğim, yazı yine içerde geçirebilirim! Cezaevindeyken mektup gönderen arkadaşlara teşekkür ediyorum.”

Hüseyin Aykol, 11 Temmuz’dan bu yana cezaevinde tutuluyordu.

Ne olmuştu?

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 16 Ocak 2018 tarihinde görülen karar duruşmasında, kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katılan gazeteci Aykol’a 3 yıl 9 ay hapis, Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni olan Ayşe Düzkan ve Ragıp Duran ile birlikte gazetenin yazarları olan Hüseyin Bektaş ve Mehmet Ali Çelebi'ye 1 yıl 6'şar ay hapis cezaları verilmişti. Aykol ve diğer gazetecilere verilen bu cezaların ardından gazetecilerin avukatları İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi’ne itiraz başvurusunda bulunmuştu. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, 29 Kasım 2018 tarihinde başvuruların esastan reddine karar vererek, verilen cezaları onamıştı. 

(MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler