Gazeteci Hasan Cemal hakkında 'yazı dizisi' nedeniyle 13 yıl hapis istemi

"Çekilme Günlüğü” yazı dizisi nedeniyle 13 yıl hapis cezası ile yargılanıp beraat eden gazeteci Hasan Cemal, kararın bozulması nedeniyle yeniden hakim karşısına çıktı.

Gazeteci Hasan Cemal hakkında 'yazı dizisi' nedeniyle 13 yıl hapis istemi

PKK'nin çekilme süreci ile ilgili 2013'teki “Çekilme Günlüğü” yazı dizisi nedeniyle 13 yıla kadar hapis cezası ile yargılanıp beraat eden gazeteci Hasan Cemal, istinaf mahkemesinin bu kararı bozması üzerine bir kez daha hakim karşısına çıktı. İstinafın kararının ardından İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen duruşmaya Hasan Cemal ve avukatı Fikret İlkiz katıldı. 

'Barışı savunduğum için buradayım'

Savunması sorulan Cemal, mahkemeye kendini savunmak için gelmediğini buna ihtiyacı da olmadığını belirterek, şöyle konuştu: “Ben, yalan nedir biliyorum. Ömrüm yalanlarla mücadele ederek geçti. Kendi iç dünyamda da yalanlarla hep kavga ettim. Bu memlekette, insanları yalanda yaşatmak için nasıl korkunç bir devlet aygıtı kurulduğunu çok iyi biliyorum. Yaşadığım, tanık olduğum acılar bana bunu öğretti. Yalanda yaşamayı reddedenlerin bu memlekette, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan başlayarak nasıl cadı kazanlarına atıldığını, onlara ne büyük acılar yaşatıldığını biliyorum. Ben de yalanda yaşamayı reddettim. Bu nedenle buradayım, mahkemenizin önündeyim. Terörü, şiddeti reddettiğim için buradayım. Barışı savunduğum için buradayım. Yalanda yaşamayı reddediyorum ve bugün Türkiye'de insanlara yalanda yaşamayı dayatan rejimin hukukla, özgürlükle, kısacası demokrasiyle ilgisi olmadığının altını bir kez daha çiziyorum. Hiç kuşkum yok. Yalanda değil gerçekte yaşamak isteyenler, özgürlüğü savunanlar kazanacak sonunda.”

13 yıl istendi

Ardından duruşma savcısı Halil İbrahim Kuş, ilk yargılamada “örgüt propagandası” gerekçesiyle 13 yıla kadar hapis cezasının talep edildiği mütalaayı tekrar ettiğini söyledi. 

Cemal'in avukatı İlkiz, savunma için süre verilmesini talep etti. Mahkeme de süre vererek, duruşmayı 3 Nisan'a erteledi. 

MA

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler