Gazeteci Deniz Yücel'in Türkiye'ye açtığı tazminat davasına gerekçesiz ret

Almanya’da yayın yapan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’in Türkiye’ye karşı açtığı tazminat davası reddedildi.

Gazeteci Deniz Yücel'in Türkiye'ye açtığı tazminat davasına gerekçesiz ret

Türkiye'de bir yıl tutuklu kaldıktan sonra geçtiğimiz Şubat'ta tahliye edilen Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in Türkiye aleyhine açtığı tazminat davası reddedildi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye'nin sosyal medya hesabından verdiği bilgiye göre İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşmada gazeteci Deniz Yücel'in 2.9 milyon TL'lik tazminat davasını reddetti.

Yücel'in avukatı Veysel Ok, bianet'e yaptığı değerlendirmede, "Red kararı beklemiyorduk, bu karar hukuka, anayasaya uygun bir karar olsaydı sonuç farklı olurdu" dedi. 

"AİHM'e kadar gidecek bir süreç başladı"

"Her şeyden önce bir gerekçe sunulmadı gerekçenin daha sonra sunulacağı açıklandı" ifadelerini kullanan Ok, mahkemede gazeteci Yücel'in bir yıl boyunca hukuka aykırı şekilde hapsedildiği ve zulüm gördüğünü vurguladıklarını söyledi ve ekledi: 

"Yücel'in sürekli hedef gösterilmesinin manevi tahribata neden olduğunu ve bu yüzden de bu haksız tutuklama nedeniyle ilgili manevi tazminat hakkı olduğunu belirttik, gazetesinin yapmış olduğu harcamaları da ekledik.

"Bu dava bir şekilde bitmiş olmadı biz temyiz hakkımızı kullanacağız, bu arıtk AiHM'e kadar bir süreç."

RSF temsilcisi Önderoğlu: Gerekçeyi çok merak ediyoruz

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu da yaptığı açıklamada, "Avukatın da söylediği gibi zararların giderilmesine ilişkin davalarda ceza dosyasının sonucunun beklenebileceği bir usül izleneceğini düşünüyordum" dedi ve şöyle konuştu:

"Ancak mahkeme gerekçesiz bir kararla daha dava açılmışken başvuruyu reddetti.

"Ortada çok bariz usüle ilişkin bir gerekçesi yoksa karar ancak Deniz Yücel'in haklarının teslim edilmesi uğradığı zararın giderilmesine dair sorumluluktan kaçmak olarak değerlendirilebilir.

"Eğer çok bariz bir gerekçesi yoksa gerekçesini bunu Ancak Türkiye kamuoyunun iyi bildiği ve iktidarın da hedefine giren Deniz Yücel'in haklarının teslim edilmesi gerekiyor.

"Mahkemenin gerekçeyi gerçekten çok merak ediyoruz."

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler