Gazeteci Deniz Yücel için savcı 15 yıl 3’aya kadar hapis cezası istedi

Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in yargılandığı davada savcı, Yücel için 'terör örgütü PKK propagandası yapmak' ve 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlarından 15 yıl 3 aya kadar hapis cezası istedi.

Gazeteci Deniz Yücel için savcı 15 yıl 3’aya kadar hapis cezası istedi

 

SiyasiHaber

Türkiye’de bir süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen ve Almanya’ya dönen Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in yargılandığı davada cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Cumhuriyet savcısı,  Yücel’in 'terör örgütü PKK propagandası yapmak' ve 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlarından 2 yıl 3 aydan 15 yıl 3 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada mahkemeye sunulan mütalaada, sanığın 'terör örgütü PKK ve örgüt mensuplarını övecek, terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek ve bu yönteme başvurmayı teşvik edecek nitelikte eylemleri olduğu' anlatıldı.

Yücel'in 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 2 yıl 3 aydan 11 yıl 3 aya, 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçundan 2 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen mütalaada, 'FETÖ/PDY propagandası yapmak' suçunun maddi unsurları oluşmadığı için bu suçtan beraatine karar verilmesi talep edildi.

Deniz Yücel'in avukatı Veysel Ok, esasa ilişkin savunma yapmaları için süre talep ederken, mahkeme duruşmayı 2 Nisan 2020’ye erteledi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler