Gazeteci dayanışmasına da tahammül yok: Albayrak, TGS ve RSF tweet'lerini engelletti

‘Panama Papers’ sızıntılarında adı geçen ve sızıntıları haberleştiren Cumhuriyet gazetesi muhabiri Pelin Ünker’e dava açan Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak, dava öncesi dayanışma çağrısı yapan TGS ve RSF'nin paylaşımlarına erişim engeli çıkardı.

Gazeteci dayanışmasına da tahammül yok: Albayrak, TGS ve RSF tweet'lerini engelletti

Evrensel'in haberine göre: Cumhuriyet gazetesi muhabiri Canan Coşkun’un “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşmasında mütalaa veren savcı, Coşkun’un TMK 6/1 kapsamında 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Karar duruşması 19 Temmuz’da görülecek.  

DHKP-C’ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan avukatların 20 Eylül’de çıkarıldıkları savcılıktaki sorgularını haberleştiren Cumhuriyet gazetesi muhabiri Canan Coşkun’a “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçlamasıyla açılan davanın ikinci duruşması Çağlayan’daki İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mütalaasını veren duruşma savcısı Coşkun’un Nuriye ve Semih'in avukatlarının tutuklanmasına ilişkin soruşturma dosyasında kısıtlama kararı olmasına rağmen “soruşturmayı tehlikeye atacak şekilde haber yaptığı, gizli tanığı teşhir ettiği” iddiasıyla TMK 6/1 uyarınca cezalandırılmasını istedi. Coşkun ve avukatı esas hakkında savunma yapmak için mahkemeden süre talep etti. Süre talebini kabul eden mahkeme bir sonraki duruşmayı 19 Temmuz’a erteledi. 

Diken'in haberine göre: Dünyadan pek çok siyasetçi ve zenginin vergi cennetlerindeki off-shore hesaplarına ait bilgiler, ‘Paradise Papers’ sızıntısıyla haberleştirilmişti. Belgelerde, Türkiye’den isimler de yer almıştı. Buna göre Albayrak kardeşlerin yanısıra Başbakan Binali Yıldırım’ın iki oğlu da ‘offshore’ şirket sahibiydi.

Dün açıklanan yeni kabinede Maliye ve Hazine bakanı olarak atanan Berat Albayrak, ‘Panama Papers’ sızıntısını Türkiye’de haberleştiren Cumhuriyet gazetesi ve muhabiri Pelin Ünker’e dava açmıştı.

Davanın ilk duruşması  21 Haziran’da görülmüştü.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS),  duruşma öncesinde yaptıkları dayanışma çağrısına Albayrak’ın mahkemeden erişim engelleme kararı çıkarttığını duyurdu.

Bugün kuruluş günü olduğunu hatırlatan TGS’nin hesabından şöyle yazıldı: “Berat Albayrak bu tweet’imiz için mahkemeden erişim engelleme kararı çıkartmış. Sayın Bakan, yeni göreviniz hayırlı olsun. Doğum günümüzü bu şekilde kutlamanızı pek hoş bulduk. Sesimizi kısamayacaksınız. Mahkemede görüşmek üzere.”

TGS, duruşma öncesinde Twitter’dan şu çağrıyı yapmıştı: “Çalık ve Albayrak’ların üyemiz @PelinUnker’e Cumhuriyet’teki haberleri nedeniyle açtığı dava başlıyor. ‘Gazetecilik yargılanamaz’ demek için Çağlayan’a! 21 Haziran Perşembe 11.00 Çağlayan Adliyesi #GazetecilikSuçDeğildir #ParadisePapers”

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Türkçe hesabından da Albayrak’ın erişim engelleme kararı aldırmasına dair bir paylaşım geldi. Mahkemenin kararını paylaşan RSF, kendilerinin 21 Haziran’daki duruşma öncesinde yaptığı çağrının da Albayrak tarafından engellettirildiğini duyurdu.

İstanbul 3’üncü Sulh ve Ceza Hakimliği, en geç yedi gün içerisinde kararın TGS, RSF ve gazeteci Pelin Ünker’e tebliğ edilmesini ve davayı konu alan Twitter paylaşımlarının kaldırılmasını istedi.

Mahkeme kararını değerlendiren TGS Genel Sekreteri Mustafa Kuleli, karara itiraz edeceklerini ve gerekirse Anayasa Mahkemesi’ne kadar gideceklerini söyledi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler