Garo Paylan'dan Maliye Bakanına: Man’da vergi dairesi açın

HDP’li Garo Paylan Maliye Bakanına “Artık emekçinin sırtına binmekten vazgeçin sayın Maliye Bakanı. Gidin Panama’da, Malta’da, Man’da vergi dairesi açın. Bakın görün bütün bütçe açığımız kapanır” dedi.

Garo Paylan'dan Maliye Bakanına: Man’da vergi dairesi açın

Bütçe görüşmelerinde, HDP adına Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ve HDP’nin Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri Garo Paylan ile Bedia Özgökçe Ertan konuştu.

İlk konuşmayı yapan Ahmet Yıldırım, “Bu ülkede bir siyasi darbe ile DBP’li belediyelerin gasp edilmesinin ve seçilmiş belediye başkanlarının tutuklanmasının ikinci yılını; Eş Genel Başkanlarımız ve milletvekillerimizin tutukluğunun 400’üncü gününü geride bıraktığımız bu günlerde konuşmama tüm seçilmiş siyasetçilerimizin rehin halde iken bile verdikleri mücadeleyi selamlayarak başlamak istiyorum” dedi.

‘Metan zehirlenmesi’

AKP iktidarının 15 yılda geldiği durumu “can çekişme dönemi” olarak tanımlayan Yıldırım, “Bir avuç azınlık vergi cennetleri, rüşvet ve haram paralar ile sayesinde zevk-ü sefa içinde bir hayat sürerken, halkımızın çoğunluğu vergiler ve zamlar altında inliyorsa, küçük azınlığa cennet, çoğunluğa cehennem reva görülüyorsa çürümenin başladığı çoktan söylenebilir. 1 yılı aşkın bir süredir rehin tutulan saygıdeğer Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş bu süreci ‘metan zehirlenmesi’ diyor” dedi.

‘Sarraf davası milli iradeye saldırı değildir’

Panama ve Man adası belgeleri, Paradise Papers ve Rıza Sarraf’ın ifadeleri nedeniyle iktidarın yolsuzluk ve rüşvet zannı altında olduğunu savunan Yıldırım, “Bu durum kumpas veya milli iradeye saldırı değildir. Çünkü bu iddiaların hiçbir aşamasında biz ve halkımız yokuz. Eğer yolsuzluk, hırsızlık, rüşvet, beyt-ül mala dokunma iddialarından rahatsız iseniz; yoksa yapacağız şey belli ve kolaydır. Toplum iki yıldır OHAL ile yönetiliyor. İktidar gerçekten rahatsızsa rüşvet, yolsuzluk iddialarında adı geçenlerin hepsini sorgulayarak başlayabilir” diye konuştu.

KHK’leri eleştiren Yıldırım, Cumhuriyet tarihinin en ciddi sistem krizinin yaşandığını söyledi. “İmralı Sistemi”nin bir an evvel sonlandırılması gerektiğini belirten Yıldırım, barışın acil ihtiyaç olduğu bir dönemden geçildiğini söyledi.

‘2018 bütçesi KHK, savaş bütçesi’

2018 bütçesi için “OHAL’in, KHK’ların savaşın, zenginlerin bütçesi” diyen Yıldırım; Kürtler, kadınlar, gençler, emekçilerin olmadığını söyledi.

‘Vicdansız adaletsiz bütçe’

Yıldırım’ın ardından HDP’nin Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Garo Paylan kürsüye çıktı. 2018 bütçesini “vicdansız ve adaletsiz bütçe” olarak nitelendiren Yıldırım, “2018 bütçesinde sosyal politikalara değil savaş politikalarına bütçe ayrılmıştır. AKP döneminin en vicdansız ve en adaletsiz bütçesi ile karşı karşıyayız” dedi.

250 saat süren Plan Bütçe Komisyonunda bütçe tasarısında bir virgül dahi değişmediğini söyleyen Paylan, “Çünkü artık Saray diyor ki “basın mührü, ben ne gönderiyorsam odur” dedi.

‘S-400 alacağınıza Tarım Bakanına verin’

Yüzde 11 büyüme rakamını değerlendiren Paylan şöyle devam etti:

“Sayın bakan kim büyüdü? İşçi, emekçi mutsuz, geçinemiyor. Kimi büyüttünüz Allah aşkına. Emek talanına, doğa sömürüsüne ve bir avuç yandaşı zenginleştirecek bir büyüme bu. Bakın tarım sadece yüzde 2 büyüdü. Allah’ınızı severseniz sayın Maliye Bakanı S-400 alacağınıza Tarım Bakanı’na versin, çiftçiye versin biraz da çiftçi büyüsün. Siz bir avuç yandaşı zenginleştireceğiz diyorsanız bu yolda devam edin. Bu büyüme sizin bildiğiniz müteahhitlerin, zenginlerin büyümesidir.”

‘Man Adası'na vergi dairesi açın’

80 milyonun mutsuz olduğunu belirten Paylan, “Herkes mutsuz. Bir avuç insan mutlu onlar da korkuyor, parayı Man Adası’na kaçırıyorlar” dedi. Paylan, “Devleti suç örgütü olmaktan çıkarmak bu Meclis’in başlıca görevidir. Buradan çıkmak da demokratik siyasetle, hukukun üstünlüğü ile, basın özgürlüğü ile olur. S-400 ile olmaz. Artık emekçinin sırtına binmekten vazgeçin sayın Maliye Bakanı. Gidin Panama’da, Malta’da, Man’da vergi dairesi açın. Bakın görün bütün bütçe açığımız kapanır.” dedi. 

(Duvar)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler