Garo Paylan'dan Erdoğan ve Bahçeli'ye: Enver ve Talat Paşa’nın yaptıklarını yapmaya çalışıyorlar

HDP'li Paylan, Kuzey Suriye’ye 'operasyon' tehditlerine ilişkin, 'Erdoğan ve Bahçeli yeni bir formül bulmuş değil. Enver ve Talat Paşa ne yaptılarsa, aynısını yapmaya çalışıyorlar' dedi.

Garo Paylan'dan Erdoğan ve Bahçeli'ye: Enver ve Talat Paşa’nın yaptıklarını yapmaya çalışıyorlar

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde “Demokratik siyasetle faşizmi yıkacağız, toplumu özgürleştireceğiz” şiarıyla 3’üncü Olağanüstü Kongresi’ni gerçekleştirdi. Bağlar ilçesinin 5 Nisan Mahallesi’ndeki bir düğün salonunda yapılan kongreye, partinin milletvekilleri, il eşbaşkanları, yöneticileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Kongre salonuna, “Jin jiyane, jiyanê nekuje” ve “Dün başardık, bugünde başaracağız” yazılı pankartlar asıldı. Saygı duruşuyla başlayan kongre, Divan Kurulu’nun seçimiyle devam etti.

'Güney Kürdistan işgal edilmek isteniyor'

Kongrede konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, HDP’nin baskılara rağmen örgütlüğünü büyüttüğünü belirterek, “Faşizme karşı her zaman ayakta olacağız. Ortadoğu’da kirli bir savaş var. Halkımız bu savaşa karşı her zaman ayakta olmalı. Efrin nasıl işgal edildiyse bugünde Güney Kürdistan işgal edilmek isteniyor. Bu düşmanlığa karşı ulusal birlikle karşı durmalı” dedi. İmralı Adası’nda yeniden devreye konulan tecrit uygulamasına dikkat çeken Aydeniz, “Savaş istemeselerdi Cumhurbaşkanı kalkıp Devlet Bahçeli’nin evine gitmezdi. İmralı’nın kapılarını açması gerekiyordu. Biz örgütlü gücümüz ve duruşumuzla İmralı’nın kapılarını açacağız” diye konuştu.

'Bu savaşın önünü kesmeliyiz'

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan ise 2015 yılında başlayan çatışmalı sürece işaret ederek, “Güney ve Batı Kürdistan’da kirli bir savaş var. Bu savaşın önünü kesmeliyiz. Yürütülen savaş Kürt’ün inkarı üzerine kurulan bir savaştır” ifadelerini kullandı.

Paylan: Aynısını yapmaya çalışıyorlar

HDP Diyarbakır Milletvekilli Garo Paylan da, “Barış koridoru” tartışmaları ve Kuzey Suriye’ye yönelik tehditlere ilişkin şunları söyledi: “Erdoğan mültecileri kart olarak kullanıyor. Rusya kartını kullanarak blöf yapıyor. Bunu yüzyıl önce Talat ve Enver Paşa yapmıştı. Erdoğan ve Bahçeli yeni bir formül bulmuş değil. Enver ve Talat paşa ne yaptılarsa, aynısını yapmaya çalışıyorlar. Ancak bu sefer karşılarında çok daha örgütlü bir halk var. Erdoğan orduyu sınıra dizmiş, barış koridoru kuracakmış. Tankla, topla, uçakla barış koridoru mu kurulur? Bak ne hale geldin.”

'Bütün kaynakar silaha harcanıyor'

ABD ve Rusya ile S-400 alımıyla başlayan krize dikkat çeken Paylan, “Bütün kaynaklarımız tanka, topa, füzeye gidecek. Bütün bütçeyi savaşa harcıyorsunuz. Halkımız işsiz, aç bekliyor. Bütün kaynaklar silaha harcanıyor. 4 yıl önce savunma bütçesi 40 milyar liraydı, bugün 160 milyar lira oldu. 4 katına çıkmış. Oysa kaynaklarımızı barışa harcasak, her birimizin aşı da olur işi de. Barışımız, huzurumuz ve refahımız olur” diye konuştu.

(Mezopotamya Ajansı)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler