Gardiyanın boğmaya çalıştığı çocuğa ‘olayı çok büyüttün’ cezası!

Diyarbakır Çocuk ve Gençlik Cezaevi’nde gardiyan tarafından darp edilerek, boğulmaya çalışılan çocuğa, “Olayı neden dışarıya yansıttınız, çok büyüttünüz” denilerek, disiplin cezası verilirken, gardiyanın ise hala görevine devam ettiği bildirildi.

Gardiyanın boğmaya çalıştığı çocuğa ‘olayı çok büyüttün’ cezası!

Diyarbakır Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevi’nde tutulan Y.T.Ö, B.N., F.T., R.Y. ile soyadı öğrenilemeyen Ö.’nün, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla yapmak istedikleri kutlama sırasında darp edildikleri ve çocuklardan F.T.’nin bir gardiyan tarafından boğulmaya çalışıldığı ortaya çıkmıştı. Cezaevi Müdürü Ferda Keskin de eylemi doğrulamış, “olayın kurumsal algılanmaması gerektiği” savunmuştu. Olayın basına yansımasının ardından Adalet Bakanlığı inceleme başlatılırken, cezaevine müfettişlerin gönderildiği açıklanmıştı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi de avukatları aracılığıyla çocuklarla görüşmüş ve suç duyurusunda bulunmuştu. Ancak buna rağmen gardiyan H. hakkında hiçbir işlem yapılmazken, görevine devam ettiği öğrenildi.

Ayrı bloklara alındılar

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre, cezaevinde yaşanan olayın ardından yaşı 18 olan bir çocuğun Diyarbakır 1 No’lu Cezaevi’ne sevkinin yapıldığı öğrenilirken, diğer çocuklar da iki ayrı bloğa alındı. Edinilen bilgiye göre, gardiyan H.nin boğmaya çalıştığı çocuk F.T.’ye ise bir hafta görüşe çıkmama cezası verildi. Bugün cezaevinde görüşe giden R.Y. isimli çocuğun ablası Yekbun Y., kardeşi ile görüştü. Kardeşinin olayın duyulmasının ardından cezaevi idaresinin kendisini olayı duyurduğu için tek başına olayın yaşandığı blokta tuttuğunu aktardığını belirten Yekbun Y., çocuklardan Y.T.Ö., B.N. ve gardiyan H.nin boğmaya çalıştığı F.T.’nin ise başka bir bloğa gönderildiklerini söyledi.

‘Bu işi çok büyüttünüz’

Yekbun Y., kardeşinin anlatımlarını şöyle aktardı: “Bir çocuk yaşı büyüdüğü gerekçesi ile yetişkinlerin olduğu Diyarbakır 1 No’lu Kapalı Cezaevine gönderilmiş. Kardeşim bulunduğu blokta tek başına bırakılmış. Diğer 3 çocuk ise, başka bir bloğa verilirken, F.T.’ye de bir hafta görüşe çıkmama cezası verilmiş. Cezaevi idaresi çocuklara ‘olayı neden dışarıya yansıttınız. Bu işi çok büyüttünüz. Fazla dallandırıp budaklandırdınız’ diye tepki göstermiş. Ardından da F.T.’ye disiplin cezası verilmiş ve çocuklar başka bloklara gönderilmiş. Kardeşim olayı dışarıya yansıttığı için tek başına bir blokta tutuluyor diye düşünüyorum.”

Müdür sorulara öfkelenedi

Konuya dair görüşmek üzere aradığımız Cezaevi Müdürü Ferda Keskin ise, sorularımıza telefon üzerinden cevap veremeyeceğini söyledi. Cezaevi müdürü, yaşanan olayın ardından F.T.’ye disiplin cezası verildiği ve gardiyan hakkında herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığı yönündeki sorular üzerine, “Bakın telefonla aramayın dedim. Elinizde bir iddia varsa savcılığa dilekçe ile başvurursunuz size gereken cevap verilir. Bakın bu şekilde telefon ile size bilgi veremem. Telefonla aramayın, resmi bir kurum burası, resmi yollarla başvurun. Telefonla aramayın” diye konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler