Galataport’ta iş cinayetinde hayatını kaybeden Hasan Oğuz sonsuzluğa uğurlandı

Koronavirüs testi pozitif çıkan işçiler olmasına rağmen işçilerin çalışmaya zorlandığı Galataport şantiyesinde kalp krizi geçirerek, hastaneye kaldırılan ve yaşam mücadelesi kaybeden Dev Yapı-İş Avrupa Yakası Temsilcisi Hasan Oğuz son yolculuğuna uğurlandı.

Galataport’ta iş cinayetinde hayatını kaybeden Hasan Oğuz sonsuzluğa uğurlandı

 

SiyasiHaber

Tüm uyarılara rağmen kötü çalışma koşulları nedeniyle koronavirüs tehdidi altındaki şantiyelerin kapatılmaması şantiyelerde koronavirüs vakalarının yayılmasına ve ölümlere neden olmaya devam ediyor. Son olarak koronavirüs testi pozitif çıkan işçiler olmasına rağmen, işçilerin çalıştırılmaya devam ettiği Galataport şantiyesinde çalışan Dev Yapı-İş Sendikası Avrupa Yakası Temsilcisi Hasan Oğuz, 7 Nisan’da kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı. Hasan Oğuz hastanedeki yaşam mücadelesini bugün kaybetti ve sendika temsilcileri, işçi arkadaşları tarafından sonsuzluğa uğurlandı.Hasan Oğuz'un ölüm raporun'da ölüm nedeni 'Salgın Hastalık' olarak belirtildi.

Sonsuzluğa uğurlanan Hasan Oğuz’un cenazesinde konuşan DİSK Dev Yapı-İş Başkanı Özgür Karabulut, “Bu şantiyeler bizi yok edecek, öldürecek dedik. İnsanlık dışı koşullarda çalışıyoruz ve yattığımız yataklar, koğuşlar hijyenik ve çalışma ortamlarımız sağlıklı değil dedik. Bunlara önlem alınmazsa her gün bir arkadaşımız yaşamını yitirebilir dedik. 3 Nisan’da Galataport şantiyesinde 3 işçide pozitif vaka tespit edildi. Bu şantiyeleri durdurun. Bunların yaşam için, insanlık için hiçbir yararı yok. Ama sesimizi dinlemediler. Hasan kalp krizi geçirdi. Kalp krizinin sebebi şantiyedeki virüs salgınıydı. Ona bünyesi dayanmadı. Öfkesi, bilinci buna çare üretemedi ve kalp krizi geçirdi. Yaşam mücadelesi verdiği süre içinde şantiyede bir arkadaşımızda daha koronavirüs tespit edildi. Tekrar uyarıyoruz, önlem alın başka Hasanlar yaşamını yitirmesin. Hasanımızı aldınız, başka arkadaşlarımız, başka inşaat işçileri yaşamını yitirmesin. Buradan Hasan’a söz veriyoruz. Sen rahat uyu. Senin bayrağını, senin mücadeleni yürütecek genç inşaat işçileri var. Bugün şantiyende iş bırakma yaptılar. Yarın da o ölüm saçan şantiyeyi durdurmak için çalışacaklar” dedi.

 

 

DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş Sendikası’nın Hasan Oğuz’un hayatını kaybetmesi ardından yaptığı açıklamada, “DEV YAPI-İŞ Avrupa Yakası temsilcimiz, genç işçi önderi Hasan Oğuz’u “bulaşıcı hastalık” sebebiyle yitirdik.
Hasan Oğuz, 20 Mart günü işçilerin COVID-19’a karşı hiçbir önlem alınmadığı gerekçesiyle iş bıraktığı Galataport şantiyesinde çalışıyordu. Şantiye’de 3 Nisan günü 3 pozitif vaka çıkmasına rağmen üretin durdurulmamış, işçiler çalışmaya zorlanmıştı. Hasan 7 Nisan günü kalp krizi geçirdi. Tüm belirtileri COVID-19’du ve o yönde tedavi uygulandı. Hasan’ın raporlarında ölüm sebebi olarak “bulaşıcı hastalık” yazıyor.
Öfkemiz üzüntümüzden büyük!
• Soruyoruz, bu salgın günlerinde Galataport inşaatına devam etmek çok mu gereklidir?
• Şantiyede pozitif vaka çıkmasına rağmen iş neden tatil edilmemiş, işçilere neden test yapılmamıştır?
• Şantiyede vaka sayıları artarken bu ölüm çukuru faaliyetlerine daha ne kadar devam edecektir?
Şu andan itibaren yapılması gerekenler son derece nettir. Aklın, bilimin ve gerçeğin karşısında daha fazla durmayın, Hasan’ın canına kıydınız, daha fazla Hasan’ları katletmeyin!
• Hasan gibi nice genç arkadaşlarımızın çalıştığı bu şantiye derhal mühürlensin, tüm işçilere ücretli izin verilsin!
• Şantiyede çalışan tüm işçiler testten geçirilsin!
• Şantiyede pozitif vaka çıkmasına rağmen işe devam kararı veren tüm yöneticiler ve buna cevaz veren siyasi iktidarın temsilcileri yargılansın!” denilmişti.

9mHloy

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler