'Ğadir Hum' Bayramı'nda Samandağ Belediyesi çalışanları izinli sayılacak

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, yayınladığı mesajda, Ğadir – Hum bayramının yıl dönümüne denk gelen 28 Ağustos Salı Günü belediye personelinin idari izinli olacağını belirtti. Samandağ Belediyesi'nin bu uygulaması türkiye'de bir ilk.

'Ğadir Hum' Bayramı'nda Samandağ Belediyesi çalışanları izinli sayılacak

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir  yayınladığı mesajda, bu sene Ğadir –Hum bayramının yıl dönümüne denk gelen  28 Ağustos Salı Günü belediye personelinin idari izinli olacağını belirtti. Bazı birimlerde bulunması gereken nöbetçi personel dışındaki bütün personele izin verdiğini ifade eden NEHİR, ''Bilindiği gibi Hazreti Muhammed’in veda haccı dönüşünde Ğadir-Hum mevkiinde vasiyetini  ilan etmiştir.  O günün yıl dönümü her yıl kurbanlar kesilir, cehennem ateşinin söndüğüne inanılır, namazlar kılınır ve dualar edilir. Vatandaşımız ve personelimizin ibadetini ve dualarını daha rahat yapabilmesi için 28 Ağustos günü izinli sayılacaklardır. Ğadir Bayramının, ülkemiz ve bölgemizin barış ve selametine, huzuruna, zorluklarını aşmasına vesile olmasını dilerim’'' dedi.

Ğadir Hum Bayramı Arap Alevilerin en kutsal bayramı. Hz. Muhammed veda haccı sırasında Ğadir Hum denilen bölgeye gelir. (Bu bölgenin şimdiki adı Rabiğ şehridir.) Yanında bulunan tüm sahabe ve Müslümanların kanaat önderlerini toplayarak bir konuşma yapar. Konuşmasında “Allah-u Teâla benim Mevla’mdır, ben de mü’minlerin Mevla’sıyım. Ben onlara kendilerinden daha evlayım. Ben kimin Mevla’sı isem Ali de onun Mevla’sıdır.” diyerek kendisinden sonra İslam ümmetinin başına geçmek üzere Hz. Ali’yi işaret eder. Arap Alevileri bu kutsal velayetin Hz. Ali’ye verildiği günü en kutsal günleri olarak kabul ederler. Arap Alevileri yüz yıllardır, en ağır baskılar altında kaldıkları dönemlerde de Ğadir Hum’u kutlamaktan vaz geçmediler.  

Ğadir Hum Bayramı Arap Alevilerin her yıl Zilhicce ayının 18. Gününe denk gelmektedir. 

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları da geçtiğimiz günlerde, Arap Alevilerin en büyük bayramı olan Ğadir Hum’un resmi tatil ilan edilmesi için TBMM’ye kanun teklifi vermişti. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler