G20 öncesi Hamburg polisinden Erdoğan’ın korumalarına uyarı: Müdahale ederiz

G20 Liderler Zirvesi'ne hazırlanan Hamburg polisi Washington'daki gibi bir koruma krizinin yaşanmasına izin verilmeyeceğini açıkladı. Hamburg Polis Teşkilatı Sözcüsü "Böyle bir şey olması halinde polis devreye girecek" dedi.

G20 öncesi Hamburg polisinden Erdoğan’ın korumalarına uyarı: Müdahale ederiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korumalarının Mayıs ayındaki Washington ziyareti sırasında protestoculara yaptığı müdahalenin yankıları sürüyor.

Deutsche Welle Türkçe’den Başak Özay’ın haberine göre 7-8 Temmuz tarihlerinde Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenecek G20 Zirvesi öncesinde Hamburg Polis Teşkilatı’ndan Erdoğan’ın korumalarına uyarı geldi. Hamburg Polis Teşkilatı Sözcüsü Ulf Wundrack, “Washington’daki gibi Türk Cumhurbaşkanı’nın korumalarının göstericilere müdahale etmesi gibi sahneler Hamburg’da yaşanmayacak. Böyle bir şey olması halinde polis devreye girecek” dedi.

‘Polisin sahip olduğu yetkilere sahip değiller’

Wundrack, Alman basınına açıklama yapan Hamburg Emniyet Müdürü Ralf Martin Meyer’in uyarılarını hatırlatarak, “Bay Meyer, yabancı heyetlerin güvenlik görevlilerinin kesinlikle polisin sahip olduğu yetkilere sahip olmadığını hatırlattı. Sadece acil yardım durumlarında güvenlik görevlileri devreye girebilir” diye konuştu. Korunan kişinin acil yardıma ihtiyacı olduğunda korumaların müdahale edebileceğini belirten Wundrack, “Bunun ötesinde bir yetkileri yok” dedi.

Hamburg Polis Teşkilatı Sözcüsü, zirveye konuk olan siyasi liderlerin de bu durumdan haberdar olduğunu belirtti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler