FT’den Merkez Bankası’na: Faiz artışını Erdoğan’a anlatmada iyi şanslar

İngiliz Financial Times gazetesi, yarın yapılacak Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu toplantısıyla ilgili haberinde faiz artırımının güven vermek için gerekliliğinin altını çizerken üyelere, “Bunu Erdoğan’a anlatma konusunda iyi şanslar” dileğinde bulundu.

FT’den Merkez Bankası’na: Faiz artışını Erdoğan’a anlatmada iyi şanslar

Para Politikaları Kurulu’nun toplantısıyla ilgili piyasalar faiz artırımı beklerken Financial Times haberinde ironik şekilde ‘Türkiye ekonomisinin faiz artırımına ihtiyacı yok’ başlığını  kullanıldı.

BBC Türkçe’nin aktardığı Colby Smith imzalı haberde temmuz ayındaki toplantıda Merkez Bankası’nın faiz artırımı taleplerine kulaklarını tıkadığı ve Türk Lirası’nın çöküşe geçtiği hatırlatılırken “Türkiye ekonomisinin o zamanlar faiz artırımına ihtiyacı vardı. Ama şimdi yok” dendi.

Bu hafta faiz artırımı yapılması durumunda bunun yatırımcıların güvenini kazanmaktan başka bir işe yaramayacağı savunulan haberde temmuz ayındaki kur ve enflasyon rakamlarını sıraladıktan sonra böyle bir ortama rağmen faiz artırılmamasının para politikalarının Erdoğan’ın talepleriyle şekillendiği yönündeki şüpheleri doğruladığı belirtildi.

 ‘Artmayınca yatırımcı işi kendi ele aldı’

Faiz artırımı olmayınca yatırımcıların meseleyi kendi ellerine aldığı ve  Türk Lirası’nın yüzde 40’tan fazla değer kaybettiğine dikkat çeken FT, “Para birimleri bu kadar sert bir şekilde değer kaybettiğinde iki şey olur, reel GSYH düşer ve cari açık cari fazlaya dönüşür” diye yazdı.

Gazeteye konuşan bir finans uzmanı 980’den bugüne bir ülkenin para biriminin yüzde 30 ve üzeri değer kaybettiği dokuz olayda da bu sonuçların meydana geldiğini belirtti: “İlk etki tüketicilerin alım gücünü kısarak ithalatı azaltır. Bunun ardından paranın değer kaybı nedeniyle ülkede üretilen ürünler uluslararası pazarda daha rekabetçi hale gelir.”

Faiz artırımı güven için

“Peki ekonominin yüksek faize ihtiyacı kalmadıysa yatırımcılar neden bir artış öngörüyor?” sorusuna BlueBay Fon Yönetimi’nden Timothy Ash şu yanıtı verdi: “Merkez Bankası liranın değerini korumak için elinden gelen her şeyi yapmak zorunda. Eğer bunu yapabilirlerse IMF programı veya sermaye kontrolü olmadan bunu atlatma ihtimalleri olur. Piyasaların güvenini geri kazanmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını göstermeleri gerekiyor.

Haber “Bunu Erdoğan’a anlatma konusunda iyi şanslar” ifadesiyle noktalandı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler