Fransa'da indirilen Le Point kapağı tekrar asıldı

Le Point dergisinin Erdoğan'ı taşıdığı "Le Dictateur" başlıklı kapağının reklam panosundan AKP’liler tarafından indirilmesinden sonra tekrar yerine asıldı. AGİT temsilcisi Harlem Désir, "Başka ülkelerden sansür ihraç etmeye çalışmak kabul edilemez" dedi.

Fransa'da indirilen Le Point kapağı tekrar asıldı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için geçen hafta 'Le Dictateur' (Diktatör) başlığı atan Le Point dergisinin kapak posterinin reklam panosunda yer alması Avignon semtinde karışıklık yaratmıştı.

Türkiyeli bir grup Joseph Thomas Meydanı'ndaki reklam panosundan dergi kapağını zorla kaldırtmıştı. Grup, derginin kapağı yerine Erdoğan posteri asmaya çalışmıştı.

Grubun saldırgan tavırlar gösterdiğini söyleyen Fransa basınındaki son gelişmeye göre Avignon Belediye Başkanı, polis eşliğinde reklam posterini tekrar astırdı.

'İfade özgürlüğü' tartışmaları başlattı

Fransa'nın en çok okunan dergilerinden Le Point, geçen haftaki sayısında Erdoğan için 'Diktatör' başlığını atarak kapakta 'Daha nereye kadar gidecek?, Fransa'daki ağı, kendisini yüceltmesi, işlediği suçlar..' ifadeleri yer almıştı.

Kapakta ayrıca Erdoğan'ın "büyüklük takıntısı" olduğu yazılmıştı. 

Yaşananlar Fransa gündeminde yankı uyandırdı.

Bir dergi kapağına tepki gösterilmesi ülkede "ifade özgürlüğü" tartışmaları başladı.

Sosyal medya ve basında Le Point de eleştirildi, ancak derginin yayınının ifade özgürlüğü kapsamına girdiği vurgulandı.

AGİT Temsilcisi: Sansür kabul edilemez

AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Désir, Twitter'dan yaptığı açıklamada Le Point'i desteklediklerini belirtirken, "Fransa'nın çeşitli yerlerinde derginin kapağının indirilmesine karşı Le Point'i destekliyoruz.

Özgür medyaya yönelik tehditler ve diğer ülkelerden sansür ihraç etmeye çalışmak tümüyle kabul edilemez" dedi.

Bianet

Etiketler: Le Point, Fransa, Erdoğan

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler