Fransa’da genel grev sonuç verdi

Fransa’da, hükümetin emeklilikte 64 uygulaması üzerine başlayan süresiz genel grev sonuç verdi. Macron, emeklilikte 64 yaş sınırını ‘şimdilik’ geri çektiğini açıkladı

Fransa’da genel grev sonuç verdi

Fransa’da Aralık ayından bu yana devam genel genel grev 38’inci güne geldi. Sendikalar 500 bini kişinin katıldığı ulusal genel grev gösterilerinde hükümetin ‘herkes için emeklilikte 64 yaş sınırı’ maddesini geri çekmesini istedi. Çağrı üzerine aynı hafta ikinci defa sokağa dökülen çalışanlar hükümete ‘reformu geri çek’ mesajı verdi. Fransa genelinde Sarı Yelekliler’inde dahil olduğu on binlerce işçi genel grev eylemine çıktı.

Paris ve Nantes kentlerinde çatışma haberlerinin gelmeye başladığı bir anda, dün sendikalarla görüşen Başbakan Edouard Philippe saat 16.30’da, sendikalara gönderdiği bir mektupla, “Hükümetin sendikalara olan güvenini göstermek için yaş sınırını reformdan çektiğini” açıkladı.

Hükümet geri adım atmıyordu

Emeklilik yaş sınırı, CFDT Konfederasyonu başta olmak üzere, reformu destekleyen bir grup sendika tarafından öne sürülen “olmazsa olmaz bir şart” idi. İktidar partisi LAREM içindeki sol kanat da, CFDT sendikasının bu şartına destek vermişti. Ancak hükümet, emeklilik reformuna mali kaynak gerektiğini belirterek, 64 yaş sınırının reformun en önemli maddesi olduğunu savunuyordu.

Ancak sendikaların direnişi ve 38’inci güne ulaşan grevler karşısında hükümet geri adım attı ve ‘yıpranma payı’ ile ‘reformun finansmanı’ tartışmasına geçebilmek için “64 yaş sınırı maddesini, başka bir sistem bulmak üzere, şimdilik geri çektiklerini” açıkladı.

Aşırı sağ liderl: Hükümet halkı kandırıyor

Ancak muhalefet partileri, hükümetin geri adımının ‘tümüyle taktik bir oyundan ibaret olduğunu’ öne sürdü. Aşırı sağ Ulusla Bütünleşme (RN) lideri Marine Le Pen, hükümetin herkesin bildiği bir taktiği uyguladığını öne sürerek, “Hükümet çalışanlarla kirli bir oyun oynadı. Noel tatilinden önce söylemiştim. Diğer zor maddeleri geçirmek için, 64 yaş sınırı maddesini reforma eklediler. Dikkatleri bu maddeye çekip, sonra bu alanda geri adım atarak, diğer zor maddeleri kolaylıkla geçirmeyi planladılar. Baştan söyledik ve söylediğimiz gibi de oldu. Açıkça hükümeti, dünyanın en eski oyununu sahneye koyarak, halkı kandırmakla suçluyorum. Ama biz de aptal değiliz. Bu yasaya karşı çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Radıkal sol: İlk zafer ama yetmez

Radikal sol parti temsilcisi Eric Coquerel de “Bu ilk zafer, hükümeti gerileteceğimizi gösteriyor. Yaş sınırının geri çekilmesi yetmez. Puanla emeklilik sisteminin de geri çekilmesini istiyoruz” diye konuştu.

(YENİYAŞAM)

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler