Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacak 5 aday kim?

Time dergisinde Ian Bremmer imzasıyla yayımlanan yazıda ilk turu 23 Nisan’da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacak 5 aday hakkında bilgilere ve tahminlere yer verildi. Bremer’e göre Le Pen ilk turda en güçlü aday olarak görünse de anketler Macron veya Fillon’un ikinci turda kazanabileceğini gösteriyor. (Çeviri: SiyasiHaber)

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacak 5 aday kim?

İşte Fransa’nın cumhurbaşkanı adayları:

Marine Le Pen

Ulusal Cephe’nin adayı Marine Le Pen anket sonuçlarına göre % 25’lik oy oranıyla ikinci tura çıkacağına kesin gözüyle bakılan tek aday. Ulusal Cephe’nin kurucusu olan babası Jean-Marie Le Pen gibi aşırı sağ söylemlerle yabancı düşmanlığını ve milliyetçiliği yeniden canlandırmayı başaran Le Pen kendisini “Madam Frexit” olarak adlandırdı ve Fransa’yı AB’den ve Euro Bölgesi’nden çıkarmayı vaat ediyor. Yahudilerden ziyade Müslümanlara karşı geliştirdiği söylemlerini “akıllı korumacılık” ve “ekonomik vatanseverlik” üzerinden kuran Le Pen’in küreselleşmeyi bir tehdit olarak gören % 33’e ve göçmenleri sosyal bir yük olarak gören % 53’e cazip gelmesi oldukça anlaşılır bir durum.

Emmanuel Macron

Eski bir yatırım bankacısı olan 39 yaşındaki Macron Avrupa siyasetinde yok olmakta olan merkezci, teknokratik ve Avrupa yanlısı bir kanadı temsil ediyor. Mevcut cumhurbaşkanı François Hollande’ın ekonomi bakanlığını yapmış olsa da hep kendi bağımsız çizgisinde ilerledi ve geçtiğimiz yıl En Marche! (Yürüyelim!) adıyla kendi partisini kurdu. Macron’un ekonomik liberal çizgisi ve piyasa reformlarına bağlılığı geleneksel sosyalistlerin kendisine şüpheyle bakmasına neden olurken sosyal ilerici yaklaşımı Cumhuriyetçilerin tepkisini çekiyor. AB, BM ve NATO yanlısı olan Macron Angela Merkel’in göçmen politikalarını da açıkça destekliyor. Macron’un artık cazibesini kaybettiği bir dönemde küreselleşmeyi savunan bir aday olduğu söylenebilir.

Ancak adaylardan Francois Fillon’un bir skandal sonrasında düşüşe geçmesi Macron’un siyasi kaderini olumlu yönde etkiledi.  Anketlere göre ilk turda % 22-25 oy oranı ile Le Pen’in ardından ikinci sırada görünse de ikinci turda oyların üçte ikisini alarak Le Pen’i geçmesi muhtemel.

Benôit Hamon

Merkez solda Hollande’ın halefi olan ve birkaç hafta önce yapılan ön seçimlerde Sosyalist Parti’nin cumhurbaşkanı adayı seçilen eski eğitim bakanı Hamon partisinin sol kanadını temsil ediyor. Vaatleri arasında haftalık çalışma süresini 35 saatten 32 saate düşürmek ve 18 yaşın üstündeki bütün vatandaşlara 750 EURO’luk temel gelir sağlamak var. Bu temel gelir planının Fransa’ya maliyeti 480 milyar EURO (GSYİH’nin beşte biri) olacak. Hamon’un, mariuhanayı yasallaştırmak ve vergilendirmek ve insan gücü kullanılan alanlarda otomasyona geçen firmalardan daha yüksek oranlarda vergi alınmasını öngören “robot vergisi” uygulaması gibi yeni vergilendirme önerileri var. Hamon anketlere göre % 15’lik bir oy oranına sahip.

Jean-Luc Melenchon

Sosyalist Parti’den 2008’de ayrılan Melenchon, Marksist sol hareketleri birleştirerek arkasına almayı başardı. Seçim kampanyasını kemer sıkmaya ve küreselleşmeye karşı politikalar üzerine kuran Melenchon mali adaleti, Fransa’da nükleer çalışmaların sonlandırılmasını ve “yeni bir ekolojik düzeni” savunuyor. Anketlere göre Melenchon’un oyları % 10 civarında. Hamon ile güçlerini birleştirerek bir sol seçenek oluşturma düşünceleri olduğu yönünde söylentiler var ve anket sonuçları iki adayın toplam %25’lik bir oy potansiyeli olduğunu gösteriyor. Muhtemel bir birleşme durumunda adaylardan birinin hırslarını ve siyasi egosunu bir kenara koyması gerekecek.

François Fillon 

Nikolas Sarkozy döneminde başbakan olan, merkez sağın adayı Fillon iki hafta öncesine kadar yarışı önde götürüyordu. “Parlamenter danışman” sıfatıyla işe aldığı eşinin 15 yıldır hiç çalışmadığı halde 830 bin Euro maaş aldığının ortaya çıkmasıyla patlak veren skandal Fillon’a yönelik desteğin azalmasına neden oldu. İddiaları yalanlasa da anketlere göre Fillon’u destekleyenlerin oranı % 20’ye düştü ve hızla düşmeye devam ediyor. Fillon merkez sağın adayı olarak kamudaki şişirilmiş istihdamda yarım milyona yakın azalmaya gitmeyi, haftalık 35 saat olan çalışma süresini arttırmayı, emeklilik yaşını yükseltmeyi ve servet vergisini kaldırmayı vaat ediyor. AB yanlısı olmasıyla ve Brexit’e karşı aldığı tavırla Le Pen ile farklılık gösterirken Müslüman karşıtlığı ve “beyaz ve Katolik bir Fransa” yaratma ideali Le Pen ile benzeşiyor. Le Pen ile ortaklaştığı bir başka konu ise IŞİD’e ve İslami teröre karşı daha kapsamlı bir mücadele için Rusya ile işbirliğine sıcak bakması. Cumhuriyetçiler tarafından ikinci turda Le Pen karşısında ideal aday olarak görülse de ortaya çıkan skandal sonrasında ilk turu geçip geçemeyeceği bile şüpheli görünüyor.

Çeviri: SiyasiHaber

Kaynak: http://time.com/4666894/france-election-candidates-president/

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler