Fransa'da ambulans çalışanları eylem yaptı

Fransa’da hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto eden ambulans çalışanları da eylemlere katıldı.

Fransa'da ambulans çalışanları eylem yaptı

Evrensel'de yer alan habere göre, başkent Paris'teki Ulusal Meclis yakınında toplanan ambulans çalışanları "çalışma şartlarının iyileştirilmesi" talebinde bulundu. Gösterilerin yapıldığı bölgede trafik durdu. "Devlet beni öldürdü" yazılı bir pankartın taşındığı gösteride, "Macron istifa" sloganları atıldı.

'136 bin 'sarı yelekli' eylemlere katıldı'

Fransa İçişleri Bakanlığı, dün ülke genelinde düzenlenen akaryakıt zammı protestolarına başkent Paris’te 10 bin olmak üzere ülke genelinde 136 bin kişinin katıldığını belirtti. Polisin saldırısıyla çıkan olaylarda 263 kişinin yaralandığı ve 630 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

'Gözaltındakiler yargılanacak'

Adalet Bakanı Nicole Belloubet, düzenlediği basın toplantısında, gözaltına alınanların yaklaşık 3’te 2’sinin yargılanacağını açıkladı.

Dün gerçekleşen protesto gösterileri ile beraber 17 Kasım’dan bu yana çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybetti, 222’si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralandı, bin 424 kişi gözaltına alındı.

'Ulusal Meclis ve senatoda sarı yelekliler görüşülecek'

Fransa'da Ulusal Meclis ve Senatoda, çarşamba ve perşembe günü, "sarı yeleklilerin" akaryakıt vergilerinin düşürülmesi ve ekonomik koşulların iyileştirilmesi için düzenlendiği protestoların görüşüleceği bildirildi.

Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, 4 Kasım'da Ulusal Meclis'te ve 5 Kasım'da Senato'da, protestolara ilişkin oturumlar düzenlenecek.

Açıklamada, Başbakan Edouard Philippe'in de yarın sarı yeleklilerden bir heyeti kabul edeceği bilgisi paylaşıldı.
Bu arada, Başbakan Philippe, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un talimatıyla, aralarında Ulusal Birlik partisini lideri Marine Le Pen ve Boyun Eğmeyen Fransa Hareketin lideri Jean-Luc Melenchon'un da bulunduğu muhalefet partilerinin liderleriyle görüşüyor

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler