Fransa'da 700'den fazla lise öğrenci gözaltına alındı

Fransa’da hükümetin eğitim politikalarını protesto eden 700 öğrenci gözaltına alındı. Yüzlerce lisede eğitime ara verildi.

Fransa'da 700'den fazla lise öğrenci gözaltına alındı

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetin eğitim politikalarını protesto etmek için ülke genelinde düzenlenen eylemler sırasında 700'den fazla lise öğrencisi gözaltına alındı.

Fransız basının İçişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre, ülke çapında Macron ve hükümetin eğitim politikalarını protesto etmek amacıyla dün yapılan eylemlerde 700'den fazla lise öğrencisi gözaltına alındı. Dün 280 lisede tamamen veya kısmen eğitime ara verildi.

Gözaltı sırasında yaşanan hak ihlallerine ilişkin bir görüntü ise ülke gündeminde tepkiyle karşılandı. Videoda onlarca öğrencinin diz üstüne çöktürüldüğü ve etraflarında silahlı polislerin beklediği görülüyor.

AFP, görüntülerin iki otomobilin Çarşamba günü yanmakta olduğu ve polisle çatışmaların patlak verdiği Saint-Exupéry lisesi yakınlarında meydana gelen olaylardan sonra çekildiğini ifade etti.

Öğrenciler, pazartesiden beri ülkenin birçok kentinde eylemler düzenleyerek hükümeti protesto ediyor. Öğrenci sendikaları ise eylemlerin daha geniş katılımla süreceği mesajını vermişti. 

(AA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler